Polskie Radio
Section05
duma państwowa

Rosja znowu straszy bronią jądrową. Reżim Moskwy wraca do starych metod

Na najbliższym posiedzeniu prezydium izby Państwowej Dumy ma być procedowana sprawa wyjścia z traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych w Rosji. Niezależni komentatorzy oceniają, że Moskwa podejmuje koleją próbę szantażowana zachodniego świata bronią jądrową. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Moskwa Rosja duma państwowa USA Chiny zachód atom broń jądrowa Europa

Trwa projekt fotograficzny „Polskie Kobiety na świecie Polską Dumą”

Pomysł zrodził się we Włoszech. Aneta Malinowska, Polka mieszkająca w Bolonii, artystka i fotograf, postanowiła zaprosić rodaczki w wieku od 18 do 100 lat, żyjące we wszystkich zakątkach świata, do współpracy. „Byłam ciekawa, jak one żyją, tam gdzie osiadły w swoim emigracyjnym życiu. W jaki sposób pielęgnują swoją polskość z dala od domu. Każda jest inna i miała własny powód aby wyjechać, wybrać kraj emigracji. Inne też elementy polskiej codzienności zabrały ze sobą w świat” - wyjaśnia inicjatorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa POLSKA duma państwowa Polacy za granicą fotografia kobieta Włochy Bolonia SZTUKA symbole narodowe Małgorzata Frydrych

Szef Dumy: atmosfera w Polsce przygotowała grunt pod Holokaust

W Rosji, która planuje uczczenie 17 stycznia jako rocznicy wyzwolenia Warszawy podczas II wojny światowej, media i politycy sugerują, że rocznica ta jest w Polsce "ignorowana". Taki punkt widzenia wyraziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Ponadto szef rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził, że przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko jej władz przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja duma państwowa Moskwa Holokaust