Polskie Radio
Section05

energia atomowa

"Nie jesteśmy na straconej pozycji". Rybińska o energetyce atomowej

- Nie jest pewne, czy Niemcy dadzą radę zrezygnować ze swojego atomu tak skutecznie, jakby tego chcieli. Mamy pewne plany w formie deklaracyjnej, które niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością, dlatego sądzę, że w kwestii atomu nie jesteśmy na straconej pozycji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka, publicystka (wPolityce.pl, "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka energia elektryczna Niemcy polityka

W Rosji polscy studenci praktykowali w Instytucie Badań Jądrowych

W Rosji grupa studentów z Polski mogła obserwować przygotowania do budowy zderzacza jonów ciężkich - dowiedziało się Polskie Radio. W jednym z najbardziej prestiżowych projektów na świecie, który w skrócie nazywany jest NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) biorą udział polscy naukowcy i inżynierowie, pracujący w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, w obwodzie moskiewskim.
Zobacz więcej na temat:  Rosja

Sekretarz Energii USA: energetyka jądrowa to wielkie źródło zeroemisyjnej energii

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie. - Patrzymy przychylnie na wszystkie tego typu inicjatywy - stwierdził minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  atom GOSPODARKA energetyka energia USA klimat

Sasin: wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu

- Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu - obniżkę kosztów dla gospodarstw domowych, zieloną transformację oraz niezależność energetyczną Polski - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin KGHM Polska Miedź inwestycje energia energetyka energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne Fit for 55 GOSPODARKA

HTR - czy mamy do czynienia z energią przyszłości?

Pierwszy reaktor energetyczny, dający energię z atomu, powstał w 1956 roku w Wielkiej Brytanii. W ciągu 65 lat zbudowano kilka typów reaktorów i wciąż poszukuje się nowych. Zdaniem niektórych ekspertów technologią przyszłości jest HTR. - Są zoptymalizowane do tego, aby wytwarzać tzw. ciepło energetyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak energia elektryczna