Polskie Radio
Section05
fortepian

DCz #604 Pianiści rodem ze Lwowa i Kijowa

- To jest pianistyka z czasów, kiedy jeszcze w tym świecie pełno było lwów, tygrysów, nosorożców fortepianu - stara, złota szkoła - mówił w Dwójce Wojciech Barcikowski. Bohaterami kolejnego wydania audycji było dwoje pianistów rodem z Ukrainy: uczennica Emila von Sauera i Eugena d’Alberta, urodzona we Lwowie w 1902 roku Lubka Kolessa oraz zwycięzca II Konkursu Chopinowskiego Aleksander Uniński, który przyszedł na świat w Kijowie w 1910 roku.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski fortepian Dwójka Dwójka Ukraina

Małgorzata Sarbak i trzy różne instrumenty klawiszowe [ZOBACZ WIDEO]

- Trzy wyjątkowe instrumenty. Wszystkie klawiszowe, jednak różniące się mechaniką, a nawet sposobem wydobycia dźwięku: klawesyn, pianino, które chciało być fortepianem tangentowym, oraz prawdziwy fortepian tangentowy będą towarzyszyć mi i państwu w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" - mówiła Małgorzata Sarbak przed koncertem (19.03). Zapraszamy do oglądania.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką fortepian

Ruth Slenczynska: chcę żyć po swojemu [ZOBACZ WIDEO]

- Nie chciałam tak ciężko pracować. Granie zajmowało mi cały czas, każdą godzinę dnia, osiem czy dziewięć godzin dziennie siedzenia i ćwiczenia. Nie tak wyobrażałam sobie spędzanie życia. Chciałam być normalną dziewczyną z college’u. Chciałam chodzić do szkoły, uczyć się innych rzeczy, na wypadek gdybym nie była dość dobra - mówiła na antenie Dwójki wybitna pianistka Ruth Slenczynska.
Zobacz więcej na temat:  fortepian płyta Siergiej Rachmaninow Róża Światczyńska Dwójka

Małgorzata Sarbak. Fortepian tangentowy w centrum "Miejscówki z Dwójką"

- Specjalnie wybrałam na koncert taki repertuar, żeby głównie wyeksponować fortepian tangentowy. On zawładnął największą ilością czasu podczas tego koncertu. Chciałam też jednak jak najbardziej zilustrować różne głosy tego instrumentu, jego bogaty koloryt - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Sarbak przed koncertem w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką fortepian koncert Paweł Siwek Dwójka

MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian instrumentaliści koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu

"Nic z nich nie będzie, panie Sławiński!". Adam Sławiński wspomina

- Bardzo polubiłem moje pianino Wolkenhauera i wieczorne domowe muzykowanie. Nie ćwiczyłem wiele, bo trzeba było pomagać rodzicom. Jako nastolatek miałem obok pliku utworów fortepianowych w repertuarze takie specjalności, jak orka, młocka, koszenie trawy, budowanie stołów, rąbanie drew na opał - wspominał w Dwójce Adam Sławiński, kompozytor, były zastępca naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia (1974-1975) i były dyrektor Programu 2 Polskiego Radia (1990-1991).
Zobacz więcej na temat:  Adam Sławiński kompozytor Dwójka fortepian

MagDuś Duo. Aranżacje na saksofon i fortepian w "Miejscówce z Dwójką"

- Jako zespół próbujemy poszukiwać czegoś oryginalnego, czegoś unikalnego, czym będziemy się wyróżniać na rynku muzycznym. Stąd właśnie w naszym repertuarze tak dużo transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Duś z MagDuś Duo. Saksofonista wraz ze swą żoną, pianistką Magdaleną Duś, będą gospodarzami najbliższej "Miejcówki z Dwójką" (19.02).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką fortepian Stefan Kisielewski Paweł Siwek koncert Dwójka MUZYKA

Bogdan Hołownia i Paweł Pańta: warto wracać do polskich piosenek

- Granie polskich piosenek jest wspaniałe, choćby "Nie oczekuję dziś nikogo" Derwida, czyli Witolda Lutosławskiego, kompozycji Włodzimierza Nahornego do tekstu Jana Wołka "Czas rozpalić piec". Polscy słuchacze znają te piosenki z Polskiego Radia, telewizji, wykonywanie ich to naturalny proces. Być może dzięki temu będziemy sięgać po polskie przeboje częściej - mówił basista Paweł Pańta, który dziś (4.02) w duecie z pianistą Bogdanem Hołownią wystąpi na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Bogdan Hołownia fortepian piosenka Roch Siciński