Polskie Radio
Section05
gimnazjum

Reforma systemu edukacji. "Potrzeba chęci i zaufania"

Przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i w szkole kształtują się przyszli obywatele. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. O polskiej szkole mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Szyłło, autorka książki "Godzina Wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole".
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja wychowanie KSIĄŻKA reforma szkolnictwa gimnazjum

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa czytelnictwo książki szkoła podstawowa gimnazjum

Czy reforma edukacji jest potrzebna? Bolączki systemu oświaty

Główne założenia ustawy Prawo oświatowe to powrót do 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum. Zasadnicza szkoła zawodowa zostanie zastąpiona przez dwustopniowe szkoły branżowe. Jednak zmiany w systemie edukacji budzą wiele obaw zarówno w środowisku nauczycieli, jak i rodziców. O reformie edukacji mówili w audycji Szukając dziury w całym Anna Wittenberg, (Dziennik Gazeta Prawna) i Piotr Zaremba (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  reforma szkolnictwa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej gimnazjum liceum

Zmiany w oświacie - prezydent podpisał ustawy

Likwidacja gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników, a także dwustopniowe szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych - to założenia podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw reformujących system szkolny w Polsce. O zmianach w polskim systemie oświaty mówili w Polskim Radia 24 prof. Łukasz Turski (PAN), dr Stanisław Kowal (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Ryszard Proksa (Solidarność) oraz prof. Bogusław Śliwerski. Reforma oświaty - zmiany w polskiej szkole
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gimnazjum Andrzej Duda ustawa edukacja

"Reforma sprawdzi się, gdy będziemy robić ją wspólnie"

- Nigdy bym nie podniosła ręki za złą zmianą w systemie edukacji. To będzie naprawdę dobra zmiana, ale zróbmy to razem – zaapelowała w Rozmowie Politycznej minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Witek. Odniosła się w ten sposób do podpisanych w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw reformujących system oświaty w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Elżbieta Witek reforma szkolnictwa edukacja PiS gimnazjum Andrzej Duda prezydent Związek Nauczycielstwa Polskiego Adrian Klarenbach