Polskie Radio
Section05

granica

Dr Agnieszka Bryc o aktywności Rosji: próba wywierania presji na Zachód lub zdestabilizowania Ukrainy

- Nie ma znaczenia, że prezydent Zełenski mówi o planowanym zamachu stanu, agresja rosyjska trwa od kilku lat, od momentu aneksji Krymu - mówiła w Polskim radiu 24 dr Agnieszka Bryc (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Krzysztof Grzybowski Agnieszka Bryc

Prof. Kleiber o sytuacji na granicy: Łukaszenka nie osiągnął żadnego ze swoich celów

-  Widać wyraźnie, że sytuacja na granicy rozwija się w sposób niekorzystny dla Łukaszenki. Z całą pewnością nie można jednak popadać w przesadny optymizm, że zbliża się koniec tego problemu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Aleksander Łukaszenka Białoruś bezpieczeństwo Polityka zagraniczna Polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Atak hybrydowy na Polskę miał odwrócić uwagę". Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy

- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kryzys na granicy Europa Władimir Putin konflikty międzynarodowe służby i bezpieczeństwo

Ile osób przebywa przy granicy polsko-białoruskiej? SG podaje liczby

- Obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium Polski - przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej mówiąc o szacunkowych danych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś imigranci w Europie

Spotkanie Morawiecki-Johnson. Guzy: Polska uznana za kluczową dla bezpieczeństwa NATO

- Ofensywa dyplomatyczna premiera zmusiła do przemyślenia pewnych kwestii i zlikwidowania ambiwalencji, z jaką traktowany jest kryzys na granicy polsko-białoruskiej, przełamano rosyjsko-łukaszenkowską narrację - podkreślił Jarosław Guzy z PAP w Programie 1 Polskiego Radia, pytany o ocenę wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Londynie. - Polska została uznana za kluczowy kraj w sensie konstrukcji bezpieczeństwa - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś służby i bezpieczeństwo Boris Johnson premier Mateusz Morawiecki kryzys migracyjny Paweł Lekki

Dr Marcin Kędzierski: Łukaszenka chciał przełamać izolację, kryzys migracyjny ma skłonić Europę do ustępstw

- Począwszy od jesieni ubiegłego roku i od początku tego roku, Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodową i już wiosną tego roku zapowiedział pośrednio, że mogą pojawić pewne ruchy migracyjne, które mogą skłonić Europę do ustępstw - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kryzys na granicy migracja służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny polityka konflikty międzynarodowe wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka

"Wyrażenie poparcia dla mniejszych krajów". Dr. hab. Bartłomiej Biskup o wizycie szefów KE i NATO na Litwie i Łotwie

- Mniejsze kraje potrzebują więcej wsparcia na poziomie operacyjnym. Litwa ma dłuższą granicę z Białorusią niż Polska - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kryzys na granicy NATO Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen Jens Stoltenberg

Kolejne ataki na polskie służby na granicy. Dwóch żołnierzy zostało rannych

Ostatniej doby stuosobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała Straż Graniczna. Nie były to jedyne próby forsowania polskiej granicy, w sumie takich podejść było ponad 200. SG odnotowała też ponad 300-krotny wzrost prób nielegalnego wdarcia się do Polski rok do roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna służby i bezpieczeństwo Białoruś kryzys migracyjny imigranci w Europie

Sytuacja na granicy z Białorusią. Podlaska policja zatrzymała kolejnych "kurierów"

W piątek mundurowi zatrzymali 3 osoby za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej - informuje podlaska policja. Zatrzymane w Wysokim Moście osoby to obywatele Ukrainy zamieszkujący w Polsce. Jak podaje policja, w lesie na kurierów czekało 10 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony podlaskie

"Próby inwigilacji granicy polsko-białoruskiej". Rzecznik Żelaznej Dywizji: musimy działać nieszablonowo

Rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński przyznał, że zauważane zostały inwigilacja szczelności granicy i próby rozpracowania systemu działania polskich służb. - Dlatego działamy nieszablonowo. Godziny posterunków i patroli są ciągle poddawane zmianom, aby nie dało się rozpracować naszego schematu działania - powiedział mjr Liprzyński. Zapewnił, że granica jest bezpieczna i szczelna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko Białoruś imigranci w Europie kryzys na granicy Wojsko Polskie

Trwa przygotowanie nowych zasad obecności mediów przy granicy. Stanisław Żaryn zdradza kulisy

Stanisław Żaryn powiedział, że sytuacja przy granicy z Białorusią jest niespokojna, a obecność mediów w pierwszym tygodniach kryzysu powodowała eskalacyjne happeningi i akcje polityczne. Dlatego też "przygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym na polsko-białoruskiej granicy".
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Białoruś media prawo bezpieczeństwo Stanisław Żaryn POLSKA społeczeństwo