Polskie Radio
Section05
Grzegorz Piątek

Blaski i cienie przedwojennej Gdyni. Nowa książka Grzegorza Piątka

Zdaniem Grzegorza Piątka fenomen Gdyni polega na tym, że jest ona jednocześnie szacowna i młoda. Krytyk architektury i pisarz w swojej nowej książce pt. "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" w fascynujący sposób ukazuje powstawanie od podstaw nadmorskiego miasta, nie pomijając trudnych, ciemnych stron sukcesu Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Gdynia Grzegorz Piątek

Teatr Wielki: wojenny dramat i powojenny wysiłek odbudowy

To jest wspaniały gmach, który od lat 30. XIX wieku króluje w centrum Warszawy. Będąc jednym z symboli stolicy Polski, podczas II wojny światowej został prawie doszczętnie zniszczony. I choć zespół stosunkowo szybko wznowił działalność, odbudowa budynku została ukończona dopiero w 1965 r. W tym roku sezon w Operze Narodowej rozpoczął koncert światowej klasy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Teatr Wielki - Opera Narodowa KSIĄŻKA biografia śpiew Jakub Józef Orliński Grzegorz Piątek Piotr Majewski opera Trójka

Grzegorz Piątek: tytuł tej książki jest w lekkim cudzysłowie

- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  architektura Grzegorz Piątek Warszawa 1945 1946 Bartosz Panek Dwójka