Polskie Radio
Section05

hormony

Oksytocyna hormonem miłości i... pokoju? Łagodzi agresję u samic lemurów

Oksytocyna znana jako "hormon miłości" może pełnić ważną funkcję w świecie zwierząt. Najnowsze badania sugerują, że substancja ta odgrywa istotną rolę w rozładowywaniu napięć i łagodzeniu konfliktów w społecznościach lemurów. Pod wpływem oksytocyny władcze i agresywne samice lemurów łagodnieją. Odkrycie to rzuca nowe światło na mechanizmy regulujące zachowania społeczne u ssaków naczelnych i może mieć znaczenie także dla zrozumienia ludzkich relacji.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta miłość badania

Zrozumieć nastolatka. Ekspertka: mózg dojrzewa do 25. roku życia

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich, jest niezrozumiałe. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za "trudne" zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? Co tak naprawdę dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki psychologia emocje mózg ciało zdrowie zdrowie dziecka

Nastolatek. Co dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka?

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka się w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich jest niezrozumiałe, a wręcz budzi obawy. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za trudne zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki psychologia emocje

Testosteron. Jego obniżony poziom świadczy o stresie lub chorobach

- Braki testosteronu mogą pojawiać się nawet u młodych mężczyzn. A jego poziom ma wpływ na stan całego organizmu. O jego niedoborze może świadczyć obniżone libido, spadek sprawności fizycznej, wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśni, stany depresyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Opyd, endokrynolog z warszawskiego Szpitala Czerniakowskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna mężczyzna

Polskie Radio 24 Problemy z płodnością. "Wiele zależy od stylu życia i przebytych chorób"

- Przyczyny hormonalne powodują zmniejszenie się liczby miesiączek, co poważnie utrudnia zajście w ciążę. A po stronie mężczyzn widać wyraźne pogorszenie się jakości ich nasienia. Dodatkowym, negatywnym czynnikiem cywilizacyjnym jest coraz późniejsze macierzyństwo - mówił w Polskim Radiu 24 endokrynolog, prof. Wojciech Bik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska macierzyństwo niepłodność

Geny nie decydują o otyłości tak, jak sam wybór stylu życia

- Nieregularne jedzenie stresuje organizm, który zaczyna gromadzić energię na zapas, a to prowadzi wprost do otyłości. Wiele też zależy od naszych genów, ale także od rodzinnych nawyków kulinarnych oraz aktywności fizycznej już w dzieciństwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 profesor Alina Kuryłowicz, endokrynolog ze szpitala im. Orłowskiego w Warszawie w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 medycyna otyłość Małgorzata Telmińska

Niebezpieczne chemikalia w naszym domu. Jak się przed nimi chronić?

Niebezpieczne dla zdrowia chemikalia na ogół kojarzą nam się z przemysłem ciężkim i zanieczyszczonymi strefami industrialnymi. Jednak także w naszych domach napotykamy wiele szkodliwych substancji chemicznych. Jak sobie poradzić z tym problemem i zmniejszyć zagrożenia związane z ich występowaniem. O tym rozmawialiśmy w audycji "Program Środka". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz chemia zdrowie dom choroby

Adrenalina: dodaje życiu ostrości, ale bywa śmiertelnie niebezpieczna

Adrenalina określana mianem "hormonu strachu" jest niezwykle ważnym związkiem i towarzyszy nam przez cały dzień: jej wyrzuty do krwi, mniejsze lub większe, dają energię do działania. Jednak jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duży poziom adrenaliny i zbyt długie jej działanie może być bardzo groźne dla organizmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA stres zagrożenie strach emocje Piotr Firan Trójka adrenalina