Polskie Radio
Section05
imigracja

"60 procent Niemców życzy sobie imigrantów"

W ubiegłym roku w Niemczech doszło do 3533 ataków na uchodźców bądź na ośrodki, w których mieszkają w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o azyl – podają gazety należące do grupy medialnej Funke. Takie dane przekazało niemieckie MSW. O imigracji do Niemiec mówił w audycji Konfrontacje Idei prof. dr hab. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy imigracja Angela Merkel imigranci w Europie Zdzisław Krasnodębski

Cudzoziemcy na polskim rynku pracy

Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Oficjalnie mówi się już o "rynku pracownika". To pracodawcy muszą zabiegać o pracowników, oferując lepsze warunki. Tam, gdzie nie ma chętnych do pracy, ratują się, zatrudniając obcokrajowców. Wg danych resortu pracy w 2016 roku wpłynęło 1 260 tyś. wnioskow o zatrudnienie Ukraińców. Co sprawia, że polski rynek pracy jest tak atrakcyjny dla Ukraińców?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Dąbrowski Ukraina praca rynek pracy imigracja

"Turcja odbudowuje wpływy po dawnym Imperium Osmańskim"

Wydalenie tureckiej minister oraz wcześniejsza odmowa udzielenia zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu na pokładzie z tureckim ministrem spraw zagranicznych spowodowała bezprecedensowy kryzys w stosunkach turecko-holenderskich. O napięciach na linii Ankara-Amsterdam mówili w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon (turkolog, tłumacz j. tureckiego), Monika Gabriela Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i dr Przemysław Biskup (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Holandia Turcja imigracja

Przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

Utrata prawa do pobytu, ograniczony dostęp do zasiłków i świadczeń socjalnych, uzależnienie praw unijnych imigrantów od praw, jakie będą mieli Brytyjczycy w Unii Europejskiej – to kilka z zapowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresy May. O nowej polityce wobec unijnych imigrantów po Brexicie mówili w Panoramie Europejskiej Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych) i Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Brexit Unia Europejska Dominika Potkańska emigracja zarobkowa imigracja imigranci w Europie Wielka Brytania kryzys w Unii Europejskiej Theresa May