Polskie Radio
Section05

IPN

Dr Jerzy Targalski o relacjach polsko-izraelskich

- Trzeba się zdecydować czy się poddajemy, zostajemy pariasami całego świata i przyznajemy się, że to my dokonaliśmy Holokaustu i w związku z tym będziemy do końca świata płacili odszkodowania, czy też walczymy o nasze interesy, które zgadzają się w tym przypadku ze stanem rzeczywistym, czyli z prawdą – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do sporu Izrael-Polska.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Izrael Żydzi Holokaust

Debata Poranka. Jak rozmawiać z Izraelem?

- Utraciliśmy już istotę dyskusji w sporze między Polską a Izraelem. Dyskusja nie toczy się już o prawdę historyczną, o to kto kolaborował z Niemcami, a kto nie. Toczy się przepychanka między oba państwami, łapanie za słowa i robienie wokół tego skandalu – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Łaguna z Superstacji. O sporze polsko-izraelskim mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust Auschwitz

Historyk: premier Mateusz Morawiecki powiedział prawdę

- Trzeba sporo złej woli, by słowa premiera interpretować w taki sposób, w jaki zrobiła to strona izraelska. Nie widzę powodu by nie mówić o czarnych kartach w historii innych narodów. To, co powiedział premier, to była prawda. Pozostaje kwestia interpretacji i pewnej dobrej woli z drugiej strony, a nie szukania dziury w całym – powiedział w audycji Północ Południe historyk Piotr Dmitrowicz. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Monachium Mateusz Morawiecki Izrael Holokaust

Jak zakończy się spór Izrael-Polska?

- Spór Izrael-Polska może się skończyć dobrze. Po takim wielkim przesileniu może nastąpić otrzeźwienie, po jednej i po drugiej stronie. Jesteśmy dwoma narodami bardzo sobie bliskimi. Żydzi i Polacy są bardzo podobni również w relacjach emocjonalnych – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. O sporze Polska-Izrael mówili także Piotr Semka (Do Rzeczy), korespondent Michał Żakowski i Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Izrael Holokaust

Powinniśmy walczyć z pojęciem "polskie obozy śmierci”

- O ustawie o IPN mówi się, że ma przeciwdziałać określeniom „polskie obozy śmierci”, ale takie pojęcie absolutnie w niej nie pada. Prawo musi być ścisłe i precyzyjne. Ta ustawa jest nieostra – powiedział w audycji 24 Pytania był Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się także do pomnika smoleńskiego, który powstaje na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Żydzi Izrael Borys Budka Beniamin Netanjahu Mateusz Morawiecki Holokaust

"Premier powiedział prawdę, na którą Żydzi nie są gotowi"

Na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły incydent. – W pierwszej chwili pomyślałem, że udział mogły w tym mieć rosyjskie służby, ale może byli to po prostu ludzie będący zbulwersowani całą sytuacją – ocenił Maciej Chudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Komentarze posłów na temat sporu Polska-Izrael, a także indycentu w polskiej ambasadzie zebrał reporter Polskiego Radia Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Maciej Chudkiewicz Holokaust II wojna światowa Łukasz Warzecha Bogumił Łoziński Mateusz Morawiecki

"Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne"

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki Łukasz Jasina historia Polski Holokaust II wojna światowa

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy