Polskie Radio
Section05
Maciej Chudkiewicz

Pamiętaj, to Solidarność: układy zbiorowe pracy

Dużo mówi się dziś o rynku pracownika, o konieczności walki między pracodawcami o najlepszych absolwentów i doświadczonych pracowników. Nie widać tego jednak gdy przyjrzymy się jak konkretnie pracodawcy chcą wspierać zatrudnionych. O zbiorowych układach pracy mówił w Polskim Radiu 24: Mirosław Miara -  przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, wieloletni działacz NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kodeks pracy rynek pracy praca Solidarność

Ryszard Terlecki: Komuniści byli przygotowani na to, że dojdzie do ich rozliczenia

– Był to przełom w historii Polski, ale również i Europy. Mieliśmy do czynienia z niezwykle ważnymi wydarzeniami, którym nie potrafiliśmy nadać odpowiedniej rangi w przestrzeni publicznej – tak o działalności „Solidarności” w okresie PRL mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki Ryszard Terlecki Solidarność komunizm PRL opozycja demokratyczna

Gdańsk: Jarosław Wałęsa kandydatem na prezydenta

Europoseł Platformy Obywatelskiej, Jarosław Wałęsa, został kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska. Jego głównymi przeciwnikami w walce o urząd będą popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Kacper Płażyński i Paweł Adamowicz, obecny prezydent miasta, który jeszcze do niedawna był ważnym politykiem gdańskiej PO. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Chudkiewicza z "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce Gdańsk Jarosław Wałęsa wybory samorządowe

1 maja. „Rynek pracownika to naturalna kolej rzeczy”

- Choć mówi się, że mamy rynek pracownika, wciąż jest wiele branż i regionów, w których pracownicy nie mają tak dobrze – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Gość mówił także o tym, czy rynek pracownika jest zmorą i przekleństwem pracodawców czy też naturalnym cyklem, który obserwuje się w ekonomii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy praca pracodawcy 1 maja

"Premier powiedział prawdę, na którą Żydzi nie są gotowi"

Na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły incydent. – W pierwszej chwili pomyślałem, że udział mogły w tym mieć rosyjskie służby, ale może byli to po prostu ludzie będący zbulwersowani całą sytuacją – ocenił Maciej Chudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Komentarze posłów na temat sporu Polska-Izrael, a także indycentu w polskiej ambasadzie zebrał reporter Polskiego Radia Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust II wojna światowa IPN Łukasz Warzecha Bogumił Łoziński Mateusz Morawiecki

"Istnieje frakcja Macierewicza wśród wyborców PiS"

- Można dyskutować o tym, czy jest frakcja Antoniego Macierewicza w PiS, ale bezdyskusyjną kwestią jest to, że jest frakcja Antoniego Macierewicza wśród wyborców, wśród elektoratu PiS. Odpowiedź na pytanie jak liczna jest to frakcja, przyniosą najbliższe sondaże – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Dariusz Grzędziński z Faktu. O rekonstrukcji rządu mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda

Polska i Węgry dbają o przestrzeganie europejskich wartości

– Polska i Węgry dbają o przestrzeganie europejskich wartości, co brzmi dość paradoksalnie, poprzez politykę migracyjną – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Europeista w ten sposób odniósł się do wspólnego stanowiska Warszawy i Budapesztu ws. nieprzyjmowania imigrantów w ramach narzucanych przez Brukselę kwot. Na naszej antenie również komentarz Macieja Chudkiewicza z Tygodnika „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Węgry Unia Europejska Komisja Europejska Viktor Orban

"Układ polityczny może być dla PiS bardziej sprzyjający"

- Myślę, że w końcu 2018 roku nie będzie większych zarzutów wobec premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w audycji Wróżenie z Faktów Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. O tym, jakim premierem jest i będzie w najbliższym czasie Mateusz Morawiecki, rozmawiali także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute oraz publicysta Andrzej Godlewski.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Beata Szydło premier pkb gus wybory samorządowe Prawo i Sprawiedliwość PiS Andrzej Godlewski Łukasz Warzecha Tomasz Wróblewski

"Prezydent nie będzie znów robił problemów ekipie rządzącej"

Trwają prace Komisji sprawiedliwości nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Posłowie otrzymali m.in treść poprawek, które są efektem porozumienia pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Kancelarią Prezydenta. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Chudkiewicza, zastępcy redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Andrzej Duda Sejm reforma sądownictwa prezydent Prawo i Sprawiedliwość