Polskie Radio
Section05
Jacek Czaputowicz

"Mnożenie problemów utrudnia obywatelom dostęp do demokracji". Buda odpowiada Czaputowiczowi ws. referendum

- Istnieje grupa stronników bojkotowania referendum i będą pojawiały się nieprawdziwe argumenty, żeby zniechęcać do udziału w głosowaniu - mówił w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Skomentował w ten sposób słowa byłego szefa polskiej dyplomacji, który ocenił, że odnotowywanie w spisie wyborców odmowy przyjęcia karty referendalnej będzie "złamaniem zasady tajności głosowania" i może oznaczać, że wynik wyborów zostanie zakwestionowany. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Buda POLSKA referendum polityka wybory w Polsce

PR24 Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jacek Czaputowicz: suwerenność państw się zmienia

- W kontekście współczesnych stosunków międzynarodowych suwerenność wycieka - do Unii Europejskiej, do globalnych instytucji finansowych. Pytanie jest: "Ile suwerenności powinno pozostać na poziomie państw i jaka powinna być polityka poszczególnych państw w tym zakresie?" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Czaputowicz. Gość audycji komentował główne zagadnienie tegorocznego kongresu "Polska Wielki Projekt".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka dyplomacja Unia Europejska Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Polska Wielki Projekt

Jacek Czaputowicz: Niemcy i Francja uznają specjalną rolę i miejsce Rosji w Europie

- Europa to koncept polityczny, tak trzeba interpretować, dziś kojarzy się to oczywiście z Unią Europejską, teraz decyduje się, jaki przybierze ona kształt, moment wojny z Ukrainą i reakcja państw Europejskich będzie na to wpływać - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Adrian Klarenbach Polska Wielki Projekt 2022 Kongres PWP 2022

Jacek Czaputowicz: Rosja nie skonfrontuje się otwarcie z krajami Zachodu

- Członkostwo w NATO Finlandii i Szwecji nie spowoduje reakcji takiej, że Rosja rozpocznie z NATO konflikt zbrojny. Rosja w pewnym sensie utraci neutralność tych dwóch państw - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, "Rosja używa broni jądrowej w retoryce, by przestraszyć inne państwa zachodnie, by zmusić ich do przemyślenia pomocy dla Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka serwis wschodni Europa Europa Zachodnia NATO Rosja

"Francja i Niemcy są współwinne". Prof. Czaputowicz o rosyjskiej inwazji na Ukrainę

- Jeżeli mówimy o pociągnięciu Władimira Putina do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne to nie możemy zapominać o współsprawcach - Niemczech, których polityka przyczyniła się do tego, że Rosja odzyskała zdolność działania militarnego i Francji, która realizowała projekty wojskowe mimo nałożenia na Rosję sankcji - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 były szef polskiej dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 Niemcy Francja zbrodnie wojenne

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT Jacek Czaputowicz: prawdopodobne jest zmniejszenie pozycji i roli Europy w polityce USA

Polska powinna raczej dostosować się do nowej polityki zagranicznej USA i zrozumieć swoje możliwości, bo nie jest na tyle silna, żeby ją kształtować - mówił b. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA MSZ Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2021 USA Stany Zjednoczone

"Miał na swoim na koncie wiele przedsięwzięć nowatorskich". Czaputowicz o Ruchu "Wolność i Pokój"

- Zaczął działać jawnie, stosował metody z katalogu działań bez przemocy, odniósł też sukces: została zmieniona treść przysięgi i wprowadzona służba zastępcza. Sukcesem WiP było także doprowadzenie do tego, że te wielusettysięczne demonstracje pokojowe na Zachodzie nie mogły być już propagandowo wykorzystywane w PRL – mówi z okazji 35-lecia powstania Ruchu "Wolność i Pokój" jeden z jego liderów, prof. Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN społeczeństwo PRL rocznica

Zmiany w resortach zdrowia i spraw zagranicznych. Znamy nazwiska nowych szefów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia, a dotychczasowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau zostanie nowym szefem resortu spraw zagranicznych, przejmując tekę ministra po Jacku Czaputowiczu.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP Mateusz Morawiecki premier MSZ dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski rząd Mateusza Morawieckiego

Michał Dworczyk: odejście szefów MZ i MSZ nie było zaskoczeniem

- Oni zapowiadali swoje decyzje już dawno i wydaje się, że to pewne letnie spowolnienie, to był dobry moment - skomentował odejście Łukasza Szumowskiego z Ministerstwa Zdrowia i Jacka Czaputowicza z resortu spraw zagranicznych szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Zdrowia rząd Mateusza Morawieckiego polityka Michał Dworczyk rekonstrukcja rządu Łukasz Szumowski