Polskie Radio
Section05
protesty górników

"Buduje szerszy kontekst polityczny". Dr Dawid Piekarz o proteście Solidarności przed TSUE

- Protest rozegrał się w pewnej płaszczyźnie teatralnej, bo z jednej strony związkowcy mówią, że zamykają TSUE jednoosobowo, z drugiej strony widzieliśmy te straszne zasieki, wozy pancerne. (...) . Natomiast on tak naprawdę buduje pewien polityczny kontekst - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, komentując protest związkowców przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda ŚWIAT Europa Unia Europejska kopalnia Turów protest protesty górników Solidarność

Jadwiga Wiśniewska: mamy sygnał, że Czesi chcą powrócić do rozmów ws. Turowa

- PiS jest w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów razem z ODS-em, czeską partią, która tworzy zwycięski blok w Republice Czeskiej. Rozmawiamy również z Regionem Liberadzkim. I z całą pewnością do tych rozmów powrócimy, bo ze strony Polski jest gotowość zawarcia z Czechami porozumienia - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Solidarność kopalnia Turów górnictwo protest protesty górników Mirosław Skowron Jadwiga Wiśniewska

Jaka przyszłość górnictwa? "Toczy się wielka gra"

- Mamy sytuację ekstremalną. Głęboka restrukturyzacja górnictwa jest niezbędna. Wiemy, w jakiej sytuacji są kopalnie. Z drugiej strony mamy świadomość złożoności problemu społecznego, jaki się wiąże z restrukturyzacją górnictwa - mówił w radiowej Jedynce poseł PO Tadeusz Aziewicz, przewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa.
Zobacz więcej na temat:  energetyka górnictwo górnicy jastrzębska spółka węglowa protesty górników Kamila Terpiał