Polskie Radio
Section05
koronawirus

Były doradca brytyjskiego rządu: program Rishiego Sunaka mógł pogorszyć sytuację pandemiczną COVID-19

Flagowa polityka Rishiego Sunaka jako ministra finansów w rządzie Borisa Johnsona pogorszyła sytuację epidemiczną, a wprowadzając ją rząd nie spytał o radę współpracujących z nim naukowców - wynika z relacji, jaką przed komisją badającą reakcję na pandemię, złożył ówczesny główny doradca naukowy rządu, Patrick Vallance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania COVID-19 koronawirus Rishi Sunak

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Afera covidowa na Downing Street. Ujawniono wypowiedzi Johnsona. "Niszczymy gospodarkę dla ludzi, którzy i tak umrą"

Były premier Boris Johnson miał uważać, że starsi ludzie powinni zarazić się COVID-19 i "zaakceptować swój los", żeby młodzi mogli prowadzić normalne życie - tak wynika z notatek głównego doradcy naukowego brytyjskiego rządu Patricka Vallance'a. Poznaliśmy je podczas publicznego dochodzenia w sprawie reakcji rządu na pandemię. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pandemia COVID-19 koronawirus Wielka Brytania Boris Johnson

Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie medycyny. Wyróżnienie za szczepionki mRNA przeciwko COVID-19

Naukowcy Katalin Karikó i Drew Weissman zdobyli Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia umożliwiające opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19. – To niesamowite, że tę Nagrodę Nobla przetestowaliśmy na własnych organizmach - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Anna Ciemerych-Litwinienko z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski nagroda Nobla medycyna Weronika Puszkar koronawirus COVID-19 Katarzyna Tońska Anna Ciemerych-Litwinienko Katalin Karikó Drew Weissman

Symboliczny koniec pandemii COVID-19 w Polsce. Przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego

Od dziś zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Nie ma już więc obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach. To symboliczny moment, ponieważ oznacza on koniec wszelkich pandemicznych ograniczeń, a te po raz pierwszy zostały wprowadzone ponad 3 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus zdrowie medycyna COVID-19 sars-cov-2 pandemia