Polskie Radio
Section05
krs

Reforma SN. „PiS sprytnie wprowadziło zmiany"

- PiS dość sprytnie wprowadziło zmiany. Nie było to bowiem przedłożenie rządowe tylko poselskie, więc nie potrzebne były konsultacje. Ponadto cała para poszła najpierw w tzw. opłatę paliwową, następnie PiS się z niej wycofał i ruszył do boju z trzema ustawami: dotyczącymi KRS, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego – powiedział w audycji Gorący Temat Marek Król (wSieci). Gościem był także dr Piotr Zakrzewski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy sądownictwo PiS krs Marek Król Platforma Obywatelska PSL

Ustawa o SN. "Przed bardzo trudną decyzją stoi prezydent"

- W Polsce elity podzieliły się. Każda ma swój kanał komunikacyjny i każda reaguje emocjonalnie. Ocenia się przynależność do danego ugrupowania a nie wchodzi się w analizę merytoryczną treści wypowiedzi. Przez to wypowiedź nie jest analizowana i to jest największy problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Gośćmi byli także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" i Paweł Musiałek z Centrum Analizm Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa sądownictwo Andrzej Duda prezydent Michał Kolanko protesty w Warszawie PiS KOD

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy krs Andrzej Anusz Artur Wdowczyk Senat PiS Ministerstwo Sprawiedliwości

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy krs Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

Zmiany w sądownictwie: "jest to robione rewolucyjnie"

Ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Senatu. Po kilku godzinach nocnej pracy członkowie senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowali o przyjęciu ustawy bez poprawek. Obradom komisji towarzyszyła przez kilka godzin głośna demonstracja krytykujących zmiany w sądownictwie autorstwa PiS. O reformie sądownictwa w Debacie Poranka rozmawiali Stanisław Janecki (wPolityce.pl), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy krs reforma sądownictwa Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

„PiS nie otrzymał mandatu do zmian w konstytucji”

Senacka Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioskowali o to senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, liczne poprawki zgłaszała Platforma Obywatelska, która chciała też odrzucenia ustawy. – To nie jest przywrócenie sądów obywatelom, ale partii rządzącej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania b. premier Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Miller Sąd Najwyższy SLD krs konstytucja Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm

– Dokonaliśmy realnej reformy wymiaru sprawiedliwości oczekiwanej przez Polaków, czegoś, czego nikt nie zrobił przez blisko 30 lat od upadku komunizmu – tak o uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Teraz ustawą ma się zająć senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia rozmawiali Sebastian Gajewski (Centrum I. Daszyńskiego) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy krs

"Toczy się normalny proces legislacyjny w parlamencie"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie. - Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego kto sprawuje tę funkcję. Tym bardziej, że sprawa reformy sądownictwa nie jest przedmiotem prac Rady Europejskiej - przekazał szef gabinetu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Tusk krs Sąd Najwyższy Krzysztof Szczerski POLSKA