Polskie Radio
Section05

książki

Warto Czytać: "Wszystko z miłości. 38 romansów wszechczasów"

Prawie czterdzieści par, których historie zawierają elementy dramatu, tragedii intrygi i przygody zostały spisane w książce "Wszystko z miłości. 38 romansów wszechczasów" Megan Gressor i Kerry Cook. O tym, jakie granice może przekroczyć człowiek w imię uczucia, mówiła w audycji Warto Czytać dr Alicja Długołęcka, psychoterapeutka, doradca psychoseksualny z Centrum Psychoterapii Lew Starowicz.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Alicja Długołęcka

„Wśród przyjaciół” Macieja Sieńczyka – jak gadaniem zapełnić pustkę

Najnowsza książka Macieja Sieńczyka składa się z różnych opowiastek, które snują przyjaciele na przyjęciu urządzonym przez Gospodarza. Jednak w toku opowiadania wyłania się zanik relacji międzyludzkich i życiowa pustka, w której tkwią bohaterowie. O książce „Wśród przyjaciół” opowiadał w audycji Między Kropkami autor Maciej Sieńczyk, ilustrator, twórca komiksów, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura

Narodowe Czytanie 2017. "Po takie książki należy sięgać"

Do 15 lutego 2017 roku można wziąć udział w głosowaniu internetowym ws. wyboru lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wśród propozycji są "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiętnik Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Gościem Rozmowy Kulturalnej był podsekretarz stanu i minister ds. polityki kultury w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda czytelnictwo

"Ikony" - portrety terrorystów walczących z caratem

Stefan Türschmid, autor powieści "Mrok i mgła", tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W jego najnowszej książce "Ikony" znajdziemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. - Terror w Rosji wynikał z braku możliwości podjęcia działalności opozycyjnej. W związku z tym nie można było zrobić nic innego, jak tylko się zbuntować. Paradoksalnie, wielu kapitalistów i arystokratów przeznaczało środki na działalność partii opozycyjnych i terrorystycznych, ponieważ wydawało im się, że to jedyne co można zrobić, by zmienić ustrój i go zeuropeizować – mówił w audycji Między Kropkami Stefan Türschmid.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Włodzimierz Lenin literatura

Książka "Londyn 1967" – kontrkulturowy przewodnik

- Lata 60. można kochać i można ich nienawidzić. Są na ich temat dwie narracje. Kontrkulturowa, pokazująca idealistyczne aspekty tego okresu, które wprowadziły istotne zmiany społeczne w kolejnych dekadach. Jest też narracja konserwatywna, która pokazuje, że była to epoka, która pozostawiła po sobie tylko kaca, ze względu na narkotyki i rozluźnienie obyczajów seksualnych – tak o latach 60. mówił w audycji Między Kropkami prof. Piotr Szarota z Instytutu Psychologii PAN, autor książki „Londyn 1967”.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarz 1967 lata 60