Polskie Radio
Section05

kultura dla dzieci

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który do 19 listopada będzie się odbywał w Krakowie. Za nami już październikowe wydarzenia w Gdańsku. W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci patronatPRD radio dla dzieci

"Czuję się jak tata dorosłych dzieci, które wyszły z domu" – Wojciech Widłak o bohaterach swojej książki przeniesionych na deski teatru

Książki, które pisze Wojciech Widłak, cechuje ciepły, nasycony środkami poetyckimi, mądrością i czułością język. Bohaterowie, którym daje życie goszczą w wielu domach, uskrzydleni ruszają w świat, a autor z błyskiem w oku i radością "przygląda im się jak swoim dzieciom, które doskonale sobie radzą". W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy do świata "Wesołego Ryjka i jego dziadka", w którym słychać stukanie dzięcioła, zagadki rozwiązuje się zupełnie inaczej niż sznurowadła, a wyprawa w góry ma smak przygody i pierogów.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci książki dla dzieci literatura dziecięca Wojciech Widłak Pan Kuleczka

"Nowe Sztuki – czytania performatywne" Teatru Groteska w Krakowie

18 listopada w Teatrze Groteska w Krakowie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Nowe Sztuki – czytania performatywne. Podczas spotkania czytana będzie "Dziewczyna w ogniu" Andrzeja Błażewicza w reżyserii Roksany Miner. "Czytaniami performatywnymi pragniemy wskazywać nowe trendy dramaturgiczne. Przygotowywane będą przez znakomitych aktorów Teatru Groteska, a partnerować im będą młodzi twórcy, w tym adepci kierunków aktorskiego i reżyserskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu – czyli przyszli artyści teatru lalek" - czytamy w Informacji Prasowej Teatru Groteska.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci Kraków

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska DAB+

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronatPRD spektakle dla dzieci

Premiera w Teatrze Groteska. "Wszechświaty mojego taty"

Czy to prawda, że w całym kosmosie tata najbardziej kocha swoje dziecko? Czy znajdzie je wszędzie, choćby ukryło się w najciemniejszym szałasie albo w trawie… albo w szafie… albo w najdalszym zakątku wszechświata? A raczej – wszechświatów. Bo przecież każdy tata, choć z wierzchu może być brodaty jak żubr, łysy jak księżyc, wysoki jak wieża, kulisty jak planeta, w głębi duszy jest kosmonautą, który przemierza dla swojej córki i razem z nią Wszechświaty Taty. Patronat medialny nad premierą spektaklu "Wszechświaty mojego taty" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci patronatPRD Kraków

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. W programie goście m.in.: z Holandii, Finlandii, Włoch, Litwy, Słowacji i Polski. Na dziesiątą, okrągłą edycję festiwalu organizator festiwalu zaprasza do Wrocławia od 28 września do 1 października. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci Wrocław patronatPRD

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże spektakle dla dzieci

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci Warszawa

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska literatura dziecięca

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Toruń radio dla dzieci Lato z Radiem Martyna Chuderska

"Butenko dla małych i dużych" Muzeum Karykatury w Warszawie

Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na familijną wystawę "Butenko dla małych i dużych". Wystawa Bohdana Butenki – jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów – to wybór prawie 450 prac z jego trwającej blisko siedem dekad kariery artystycznej. Pokażemy na niej zarówno prace znane i lubiane, jak i dzieła, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publiczności.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci

Trwa Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki we Wrocławiu

20. czerwca rozpoczęło się we Wrocławiu prawdziwe święto książki dziecięcej! Książki, która jest czytana dla przyjemności i z zainteresowaniem, odpowiada na potrzeby młodego człowieka zarówno w treści jak i formie. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki - czas start! Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca patronatPRD

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023

Temat przewodni festiwalu to "Przyszłość". Co nam przyniesie? Czy realizację katastroficznych wizji, czy też możemy myśleć o niej z nadzieją? Wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy festiwalu będą zastanawiać się czy mamy wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się przyszłość naszego świata. "Mamy nadzieję, że wspólne poszukiwania natchną optymizmem, poczuciem sprawczości i zachęcą do działania" - informuje organizator festiwalu. Udział zapowiedzieli, między innymi: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Boguś Janiszewski, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska, Barbara Kosmowska, Przemek Liput, Wanda Matras-Mastalerz, Joanna Olech, Katarzyna Samosiej, Katarzyna Ryrych, Paweł Skawiński, Marcin Szczygielski, Maciej Szymanowicz, Ryszard Tadeusiewicz i Martin Widmark.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci wakacje DAB+ patronatPRD