Polskie Radio
Section05
Lidia Grychtołówna

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Dwójka Duszniki-Zdrój Paweł Siwek Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Lidia Grychtołówna

Lidia Grychtołówna z okazji jubileuszu 95. urodzin [POSŁUCHAJ]

Z okazji 95. urodzin Lidii Grychtołówny (ur. 18.07.1928) przypomnieliśmy cykl wspomnień nestorki polskiej pianistyki z 2018 roku. W tym roku mija 70 lat od oficjalnego debiutu estradowego artystki, za który ona sama uznaje występ w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Barwnej biografii artystycznej pianistki i jej nagraniom poświęciliśmy w tym tygodniu różne audycje ("Letnia promenada", "O wszystkim z kulturą", "Dwudźwięki").
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka fortepian

Lidia Grychtołówna: fortepian zawsze uważałam za swojego przyjaciela [WIDEO]

- Gdy człowiek chce coś zrobić, to przede wszystkim powinien poznać siebie, swoje wady, słabe strony i próbować z nimi walczyć. Na pytanie co najbardziej lubię odpowiadam: to co aktualnie gram - mówiła Lidia Grychtołówna w dniu swych 95. urodzin. Znakomita pianistka zaszczyciła swoją obecnością radiową Dwójkę i była gościem audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna fortepian Dwójka Andrzej Sułek

95. urodziny Lidii Grychtołówny

Z okazji zbliżających się 95. urodzin Lidii Grychtołówny (18.07) w audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy najciekawszych Chopinowskich interpretacji naszej znakomitej artystki. W wykonaniu nestorki polskiej pianistyki, laureatki VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, zabrzmiały zarówno nagrania z początków jej kariery, jak i dojrzałych lat działalności artystycznej, aż po nagrania najnowsze, rejestrowane w Studiu im. W. Lutosławskiego w ostatnim czasie.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka MUZYKA fortepian Róża Światczyńska

Lidia Grychtołówna o "Miejscówce z Dwójką": zagram mojego ukochanego Schumanna

- Współczesna pianistyka różni się od tej np. z lat 30. ubiegłego wieku. Kiedyś Chopina grało się bardzo łzawo, a teraz jest to nie do pomyślenia, podobnie z Schumannem. Moje podejście określiłabym jako romantyczno-klasyczne, serdecznie zapraszam do posłuchania mojego koncertu - mówiła w Dwójce pianistka Lidia Grychtołówna.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka Roch Siciński Karol Furtak fortepian

"Po prostu muszę grać". Reportaż o Lidii Grychtołównie [POSŁUCHAJ]

Koncertowała na prawie każdym kontynencie i to z najlepszymi orkiestrami. Jej repertuar jest ogromny i zawsze gra go z pamięci. Ma 93 lata, jest jednym z najstarszych wciąż występujących muzyków i prawdopodobnie pierwszą polską pianistką, która podczas pandemii dawała koncerty ze swojego salonu. - Ćwiczę codziennie - mówi o sobie Lidia Grychtołówna, bohaterka reportażu w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna reportaż Jakub Tarka reportaż w Jedynce

Koryfeusz Muzyki Polskiej - znamy laureatów!

- Czuję się zachęcona do tego, by nie poddawać się w tworzeniu. Ta nagroda potwierdza, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego, co robię - mówiła w Dwójce Kinga Głyk – basistka, jedna z laureatek nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wręczono je w niedzielę (14.11) najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego za dokonania w minionym sezonie artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Paweł Siwek Dwójka KULTURA Kinga Głyk Aleksander Nowak Lidia Grychtołówna