Polskie Radio
Section05

literatura

Marcel Woźniak: Leopold Tyrmand jest dla mnie geniuszem

- Był takim człowiekiem, który zawsze potrafił się w każdej sytuacji odnaleźć i napisać coś, czego nikt inny nie napisał, przenieść pewne rzeczy, które widział gdzieś indziej, w jakieś nowe miejsce i dzięki temu odnajdywał się w tych różnych miejscach i dawał nam tak niezwykłe rzeczy, jak ta literatura, którą po sobie zostawił - mówił pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand biografia KULTURA Paweł Siwek

Polecamy książki. "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla

To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kinga Michalska Kasia Dydo Katarzyna Dydo KSIĄŻKA książki KULTURA

"Poniemieckie". Historie zaklęte w przedmiotach

- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Klimek historia Polski II wojna światowa pamiątki KULTURA KSIĄŻKA książki

"Poczytnik". Opowieść o głosie sumienia niezłomnej emigracji

- Mówiąc o powrocie Zygmunta Nowakowskiego mam na myśli szerszy proces powrotu całej formacji intelektualnej i moralnej - twórców, którzy byli ukształtowani przez Polskę niepodległą, ale odmawiając prawa bytu Polsce Ludowej wybrali emigrację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Chojnacki, pisarz, autor książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Nowakowski emigracja literatura emigracyjna po 1939 Kraków Krzysztof Masłoń Polskie Radio 24

"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Realia historyczne

- Wśród ludzi, z którymi Tyrmand spotykał się na co dzień, niewiele było tych, którzy szli do więzienia, albo którzy wyszli z więzienia w 1953-1954 roku. To jest interesujące, chociaż trudne do wyjaśnienia, że środowiska intelektualno-artystyczne były w znacznym stopniu chronione. Wiele osób było koniunkturalistami - mówił prof. Andrzej Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand Andrzej Paczkowski KULTURA Anna Lisiecka