Polskie Radio
Section05

media publiczne

Orzeczenie TK ws. Świrskiego. "Decyzje tego organu nie mają przymiotu wyroków"

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy regulujące pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są niezgodne z ustawą zasadniczą. Posłowie koalicji rządzącej podkreślają jednak, że wszystkie wyroki TK są objęte wadą prawną. - Oczywiste jest, że w Sejmie odbędzie się głosowanie nad pociągnięciem do odpowiedzialności Macieja Świrskiego, a następnie Trybunał Stanu - stwierdził Paweł Śliz z Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Świrski Trybunał Konstytucyjny KRRiT

Komisja kultury przeciw sprawozdaniu KRRiT za 2024 rok

Sejmowa komisja kultury opowiedziała się za odrzuceniem sprawozdania KRRiT z działalności w 2024 roku. Wśród powodów tej decyzji wskazano m.in. na bezprawne pozbawienie mediów publicznych środków należnych im z tytułu abonamentu. Inne powody negatywnej oceny sprawozdania, to rażące naruszenie prawa w postępowaniach koncesyjnych, nielegalna egzekucja kar pieniężnych od nadawców, nierzetelne prowadzenie rejestru skarg czy polityczne zaangażowanie przewodniczącego Rady Maciej Świrskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KRRiT Maciej Świrski Sejm

Polskie Radio 24 Co dalej ze Świrskim? "Najważniejsze przegłosowanie wniosku"

- To było jakieś paranoidalne postępowanie, wyjątkowo polityczne. Chciałbym przypomnieć, że pan Świrski kiedyś powiedział, że jest talibem PiS-u. I myślę, że w ten sposób się zachowywał - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Ordyński, dziennikarz i przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia. Tak skomentował blokowanie pieniędzy przez szefa KRRiT dla mediów publicznych i przyjęcie przez sejmową komisję wstępnego wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Jan Ordyński Trybunał Stanu KRRiT media abonament

Podcasty Polskiego Radia. "Dotrzeć do nowych odbiorców"

- Radia w Polsce słucha około 20 milionów ludzi, podcastów słucha około 10 milionów ludzi. To wielki handicap dla Polskiego Radia, jesteśmy królestwem podcastów, mamy do tego kompetencje, dziennikarzy, pieniądze od państwa. Naszym obowiązkiem jest to, żeby robić podcasty i żeby publikować je szeroko, tak, aby każdy miał do nich dostęp - mówił w radiowej Jedynce redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher. Gośćmi byli również Karolina Korwin-Piotrowska i Bartosz Węglarczyk (portal Onet.pl), którzy wzięli udział w specjalnej audycji "Podsumowanie Roku - Media i Stulecie Polskiego Radia".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Majcher Karolina Korwin-Piotrowska Daniel Wydrych podcast media POLSKA

Zmiany w zarządach mediów publicznych. Śledztwo umorzone

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował, że 25 listopada prokuratura wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie przeciwko notariusz - Joannie K. Kobieta była podejrzana o poświadczenie nieprawdy w 6 aktach notarialnych dotyczących zmian w zarządach Telewizji, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także w wypisach tychże aktów. Notariusz miała w nich wskazać jako miejsce ich sporządzenia prowadzoną przez siebie kancelarię notarialną, podczas gdy akty te sporządzone zostały w innym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura

Polskie Radio 24 Czarne chmury nad Czabańskim. "Do odwołania, RMN do likwidacji"

- Odwołanie Krzysztofa Czabańskiego to rodzaj protezy, ale inaczej oskarżono by nas o grzech zaniechania. Prawnicy jednoznacznie wskazują na konflikt interesów. Musimy działać. Na razie nie doszukaliśmy się możliwości odpowiedzialności karnej przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Czabańskiego, ale trzeba to dokładnie sprawdzić - mówił w Polskim Radiu 24 szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Adamowicz.
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych POLSKA Krzysztof Czabański media