Polskie Radio
Section05
Monika Suszek

Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"

Poradnik Klaudii Latosik i Olgi Żukowicz to przełamywanie tabu i stereotypów. "Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, tworzenia krótkich i długich związków" - deklarują autorki poradnika "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania". Z jakimi obawami borykają się sliversi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka życie senior miłość związki seniorzy książki Monika Suszek Robert Grzędowski

Wymierają języki regionalne. Czy i w jaki sposób można je uratować?

Lingwiści biją na alarm: języki mniejszości odchodzą w zapomnienie, zanikają. Według szacunków organizacji SIL International do końca XXI wieku zniknie ok. 20 procent języków! Jednym z nich może być język mirandyjski, którym mówi niespełna trzy tysiące osób. To i tak dużo, gdyż mówienie językiem wilamowskim w 2021 roku zadeklarowało jedynie 10 osób. Ale przykład języka kornijskiego wskazuje, że jest też możliwość rewitalizacji języka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA regiony Wilamowice język lokalny Radosław Nałęcz Monika Suszek Trójka

Nietrafiony prezent świąteczny. Co można z nim zrobić?

Nieprzydatny upominek, niedopasowane perfumy, książka, którą już przeczytaliśmy - to przykłady nietrafionych prezentów, które mogą wprawić nas w zakłopotanie. O to jest łatwo zwłaszcza w okresie świątecznym. Istnieje jednak kilka sposobów rozwiązania problemu - na przykład poprzez zwrot do sklepu lub przekazanie prezentów potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta prezenty Radosław Nałęcz Monika Suszek

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka chętnych do pracy

Niskie temperatury, wiatry, zamiecie oraz wyjątkowo surowy klimat - tak kojarzy się Spitsbergen. Nie wszyscy zdecydowaliby się na pracę w takich warunkach. Polska Akademia Nauk poszukuje jednak tych, którzy chcieliby przeżyć przygodę, a śnieg i ujemne temperatury nie są im straszne. Na liście poszukiwanych zawodów znaleźli się m.in. meteorolodzy, geofizycy, informatycy oraz mechanicy.
Zobacz więcej na temat:  Spitsbergen Polska Stacja Polarna Monika Suszek Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka biegun Północny

Voicebot – nie będziesz musiał z nim rozmawiać. Masz prawo do rozmowy z człowiekiem

Voiceboty, czyli asystenci głosowi, stają się coraz popularniejsze. W efekcie, dzwoniąc do jakiejś firmy czy instytucji, zwykle natrafiamy na maszynę wykorzystującą AI, która z nami rozmawia i odpowiada (lub nie) na nasze pytania, skutecznie odcinając nas od tej instytucji. Nowe prawo konsumenckie ma to zmienić: klient ma mieć prawo do rozmowy z człowiekiem, zarówno zawierając transakcję, jak i składając reklamację.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA firma klient voicebot chatbot sztuczna inteligencja Piotr Firan Monika Suszek Trójka

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Kontrowersje wokół Polańskiego i Allena

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji w tym roku odbywa się po raz 80. Wyjątkowy jubileusz sprawia, że jest tym samym najstarszą tego typu imprezą na świecie. Wraz z festiwalami w Berlinie i Cannes tworzy "wielką trójcę europejską", należąc zarazem do ekskluzywnej grupy najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym roku, z powodu strajku, zabrakło na nim hollywoodzkich gwiazd, ale skandali i protestów – nie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Wenecja Woody Allen Roman Polański premiera Monika Suszek Michał Żołądkowski Trójka