Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Żydowskie ślady w polskiej muzyce tradycyjnej

- Jeśli idzie o Żydów, to wieś miała wiele za uszami. Możemy mówić, jak wielu uratowaliśmy. Ale nie wolno zapomnieć, jak wielu zamordowaliśmy. Chciałbym pokazać, jak wiele przez to straciliśmy. Tym razem Andrzej Bieńkowski odsłonił przed słuchaczami tajemnicę wkładu Żydów w polską muzykę tradycyjną. Był on niemały. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że liczni, wręcz ikoniczni muzykanci starszego pokolenia, urodzeni w pierwszych dekadach wieku XX, to uczniowie znamienitych muzykantów żydowskich.   
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Pieśni Bojków i Portal między miastami

W audycji “Z muzyką po Kresach” spotkaliśmy się z Darią Kosiek wokalistką zespołu Wernyhora - laureata Konkursu Muzyki Folkowej “Nowa tradycja” 2021. Zespół wykonuje pieśni bojkowskie, przypominając o kulturze Bojków bieszczadzkich. Porozmawiamy o tradycjach muzycznych i zróżnicowaniu bojkowskich pieśni.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kresy Mariana Kril Nowa Tradycja Wilno Lublin

Jaki kwiat dla Boga, jaki przeciw wiedźmom? Boże Ciało w kulturze tradycyjnej

Jakimi kwiatami przypodobać się Bogu? Które odstraszą wiedźmy i złe moce? Choć Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z nabożnymi procesjami, kultura tradycyjna pełna jest niezwykłych (choć czysto pragmatycznych) obrzędów, mających uchronić gospodarstwo przed złem i wyprosić bożą łaskę.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Boże Ciało

O kobietach, o "Ziemi"

Ostatnio w filmie „Agonia”, w reżyserii Tomasza Knittla, przez (rzekomo) odchodzący świat muzyki tradycyjnej przeprowadzał nas Adam Strug. Nadszedł czas na kobiece spojrzenie na to uniwersum. O współczesnej wsi przez pryzmat pieśni ludowej opowiada nowy film Zuzanny Solakiewicz. „Ziemia” to film kobiety o kobietach. Śpiewaczkach starszego i młodego pokolenia. Muzyka jest w tu równie ważna, jak obraz. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kraków śpiew

Dziecięcy zespół Zawaternik i młody wirtuoz duduka

1 czerwca w „Źródłach” nie zabrakło wątków dziecięcych! Rozmawialiśmy z Marią Dudek z Leśnicy Gronia, poetką i malarką, ale przede wszystkim założycielką i kierowniczką Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik”. W audycji zaprezentowaliśmy także fragmenty nowego albumu Arsena Petrosyana, młodego ormiańskiego wirtuoza duduka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Eksperymentalne solo na lutnie i beczki

W środowych „Źródłach” solowe projekty dwóch artystów znanych do tej pory z kariery zespołowej. Roberto Delira Jaworski opowiedział o projekcie, z którym wystąpił podczas tegorocznej „Nowej Tradycji”. Natomiast artysta z Nikozji, Antonis Antoniou, w pojedynkę eksperymentuje z greckim folkiem. Czy lutnia sprzyja eksperymentom i nieoczywistym mariażom?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Nowa Tradycja Cypr lutnia

Lokananta. Z wizytą w najstarszej indonezyjskiej wytwórni płytowej

W tym roku mija 65 lat od powstania pierwszej wytwórni płytowej w Indonezji. Lokananta Recording odegrała niezwykle ważną rolę w budowaniu jedności narodowej zróżnicowanego kulturowo i etnicznie kraju. Stała się jednym z symboli niepodległej Indonezji, wyzwolonej spod jarzma holenderskich kolonizatorów po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja Indonezja