Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

PREMIUM Krwawe lato Rosji. 110 tysięcy w ofensywie, szaleńcze straty

- Letnia ofensywa Rosji koncentruje się na niewielkim obszarze. Ukraina zatrzymuje te zapiekłe ataki, darując czas Polsce - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński pułkownik Serhij Hrabski. - Do ofensywy na głównym kierunku skierowano 110 tysięcy Rosjan, 10 tysięcy wypada zatem na około 10 km. Tracą 45 zabitych na kilometr. Moskwa ma nadzieję, że przebije się przez pozycje obrony, ale dalej czeka już niespodzianka Ukrainy - kolejna linia umocnień - opisuje wojskowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

TYLKO U NAS Wyłączą GPS na Litwie? Wojskowy o ruchach Rosji w Królewcu

- Należy pilnie obserwować obwód królewiecki. Rosja ma "kulejącą" logistykę i dlatego już dziś gromadzi tam zasoby na wypadek nowej agresji. Robi to intensywnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk Serhij Hrabski. Zastrzega, że na razie ukraiński opór jest tak zacięty, że Rosja nie może otwierać nowych frontów. Skupia się na Ukrainie, na głównym kierunku ataków utworzyła zgrupowanie 110 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja atak Ukraina gps Litwa

Fabryki śmierci w Rosji. Pułkownik: one są niezniszczalne

Nie tylko Ukraina, ale i Zachód, pilnie potrzebują tarczy antydronowej. Fabryki dronów Rosji są rozproszone, nie da się zniszczyć tego przemysłu. Patrioty zebrane z całego świata nie wystarczą na kilka takich ataków. A dotychczasowe "partyzanckie" metody walki z dronami wyczerpały się po zmianie taktyki Moskwy. - Przed całą ludzkością stoi wyzwanie, by znaleźć na to odpowiedź. Jest to śmiertelne zagrożenie także dla innych państw - mówi portalowi PolskieRadio24pl płk Serhij Hrabski. Dodaje, że konieczna jest także produkcja min, by powstrzymać Rosję od "mięsnych ataków" piechoty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina UE Rosja wojsko wojna na Ukrainie

TYLKO U NAS Powódź czy susza? Paradoksalna sytuacja. "Woda nie wsiąka"

Takiego załamania pogody nie było od miesięcy. Ulewy z ostatnich godzin podniosły poziom kilku rzek w Polsce. W części regionów ogłoszono stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Czy znowu grożą nam lokalne powodzie? A może, paradoksalnie, wciąż mamy do czynienia z suszą hydrologiczną? O tym, w rozmowie z dr. Jarosławem Suchożebrskim, hydrologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź susza deszcz

TYLKO NAS Zwycięstwo nad Rosją? Fried: mamy narzędzia pod ręką

- Prezydent Donald Trump w ostatnim czasie wycofał się z zaangażowania w wojnie w Ukrainie - zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były ambasador USA w Polsce, Daniel Fried. Jak mówi, USA mają narzędzia, by wygrać z Rosją w wymiarze strategicznym. Mają je "w kieszeni". Nie używają ich i dlatego Władimir Putin traktuje USA arogancko.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Daniel Fried

NASZ WYWIAD Rosja wciąż osiąga sukcesy. "Rzuca ludzi na śmierć"

- Ukraina reaguje bardzo szybko. Od automatów, przez "frankensteiny" przeszła długą drogę, walcząc z dronami. Ciągle dostosowuje swoją broń. Sukcesem była Pajęczyna. Rosja tymczasem nie oferuje nic nowego, ale osiąga wciąż sukcesy w walce dzięki temu, że bez litości rzuca na śmierć ludzi. Dlatego Ukraina utraciła ostatnio sporo terytoriów w Donbasie. I sytuacja naprawdę jest bardzo poważna - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wojskowy, pułkownik Serhij Hrabski. Podkreśla, że konieczna jest mobilizacja Europy póki czas, bo w innym przypadku Rosja może zwiększyć armię o 600 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD Drony przechwytujące, uziemiony Iskander. "Nowa broń Kijowa"

- Operacja Pajęczyna otwiera nowy rozdział w historii wojny. To coś zupełnie nowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl pułkownik Serhij Hrabski. - Ale przełom niosą także tzw. drony przechwytujące, rozbijające wroga w powietrzu. Ukraina umie też uderzyć u źródła w rakietę niemal gotową do startu - zniszczyła Iskander, dzięki połączeniu danych z kosmosu i naziemnych - wyjaśnia wojskowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD Putin buduje fabrykę śmierci. 1,3 mln pocisków rocznie

- Rosja buduje potężne zakłady materiałów wybuchowych, które pozwoliłyby na produkcję prawie 1,3 miliona pocisków rocznie. Nic nie wskazuje na to, by zatrzymała agresję. Na froncie nie widać oznak poszukiwania rozejmu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński pułkownik Serhij Hrabski. Wskazał też, jaki jest dalszy plan Rosji i co powstrzymuje Moskwę przed realizacją jej zamiarów. Ostrzegł, że Rosja rotuje jednostki na zachodnich granicach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Władimir Putin Rosja wojsko wojna hybrydowa

PREMIUM "Wojskowi bezdomni i szczury". Nieludzka taktyka Rosji

- Rosjanie wysyłali na szturm 30 osób, z których przeżywały dwie. Teraz posyłają nawet jedną osobę. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ukraiński pułkownik Serhij Hrabski. Ostrzega, że choćby Rosja umierała z głodu, nie zaprzestanie agresji. Konieczne jest - jak mówi - przygotowanie się na najczarniejszy scenariusz i wyznaczenie zadań polskiej armii na podstawie ukraińskich doświadczeń bojowych, przez specjalnie wyznaczonych oficerów obserwatorów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Ukraina wojsko

NASZ WYWIAD Tak trzeba bronić się przed Rosją. Dowódca ostrzega Europę

- Ukraina powinna stać się obozem wojskowym, a Europa zakładem zbrojeniowym - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Mykoła Melnyk, dowódca kompanii M2 Bradley, ciężko ranny na froncie ukraińskim. Oficer podzielił się radami i wnioskami dla Europy i Polski w związku z rozszerzającą się rosyjską agresją. Według niego żadna armia nie jest obecnie wystarczająco gotowa na wojnę z Rosją.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD TikTokowe wybory, szok w Rumunii. Koniec pomocy dla Ukrainy?

- Skoro zdarzyło się w Rumunii, może powtórzyć się wszędzie, także w Polsce. Sprawę trzeba wyjaśnić - mówi portalowi PolskieRadio24.pl George Scutaru z New Strategy Center w Bukareszcie. Antysystemowy kandydat na prezydenta nieoczekiwanie prowadzi w wyścigu. Dokładnie nie wiadomo, czemu zawdzięcza sukces, uważa się, że w części TikTokowi, inni wskazują też na błędy rządzących i elit Zachodu. Tymczasem nowy faworyt sondaży zapowiada, że sprzeciwi się wsparciu dla Ukrainy - a rola Rumunii jest w tym kluczowa.
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Ukraina Rosja TikTok Unia Europejska

NASZ WYWIAD W Gruzji "prawie rewolucja". Dyplomata ujawnia plany władz

Rząd Gruzji chce wmówić społeczeństwu, że będzie się przygotowywał do wejścia do UE bez pomocy Brukseli. I niby to nie szkodzi, że wstrzymał negocjacje akcesyjne. To jakiś absurd - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, były dyplomata z Tbilisi, który brał udział w rozmowach na temat podpisanej wcześniej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. - Mamy tu prawie rewolucję - zauważa. Podkreśla, że do Gruzji musi jak najszybciej przybyć misja UE ws. wyborów, a te powinny być powtórzone, bo krajowi grozi paraliż. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja ŚWIAT Unia Europejska protest

TYLKO U NAS Polityczny armagedon u sąsiada. Pokrzyżuje plany Polsce?

Niepewna sytuacja w Niemczech to nie jest najlepsza wiadomość, jeśli chodzi o plany polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. Rozmowy z Berlinem, zajętym sobą, mogą być trudniejsze. - Niemcy po rozpadzie koalicji pójdą do urn dopiero w lutym. Formowanie nowego rządu może potrwać kilka miesięcy - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Unia Europejska wybory w Niemczech wojna na Ukrainie polityka

NASZ WYWIAD Dzwon alarmowy w Mołdawii. Na plecach czują oddech Putina

Wybory prezydenckie ostatecznie wygrała Maia Sandu. - Na razie Unia Europejska i proeuropejskie siły w Mołdawii mogą odetchnąć z ulgą. Jednak w długiej perspektywie wnioski są niepokojące - mówi Piotr Oleksy z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. Jest mało czasu na działanie przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się latem. 
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia ŚWIAT Rosja Maia Sandu Unia Europejska

NASZ WYWIAD Cisza przed potężną burzą? "Na wynik w USA możemy poczekać"

- Jest bardzo prawdopodobne, że wybory zostaną rozstrzygnięte z opóźnieniem - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. To niesie ryzyko incydentów. Wprawdzie w tym roku jest ciszej o próbach ingerencji Rosji, Chin i Iranu niż podczas poprzednich wyborów - ale to może być cisza przed burzą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie w USA Rosja USA Stany Zjednoczone dezinformacja