Polskie Radio
Section05

nazizm

"Wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar". We Włoszech odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Imoli koło Bolonii, a także ceremonia w wyzwolonym przez 2. Korpus Polski Castel San Pietro Terme zakończyły w czwartek pielgrzymkę do Włoch weteranów II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową uczcili 80-lecie powstania Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Władysław Anders pomniki pielgrzymka II wojna światowa HISTORIA Unia Europejska kombatanci Wojsko Polskie II Korpus armia Andersa

"Musimy stać w obronie naszego interesu". Romuald Szeremietiew o atakach na Polskę

- Wywoływane różne konflikty mają osłabić Polskę i naszą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, osłabić relacje z państwami bałtyckimi i Ukrainą. Musimy stać w obronie naszego interesu. Jesteśmy jednak silnym podmiotem - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew (były szef MON).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Romuald Szeremietiew POLSKA zbrodnie wojenne Niemcy

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

Tortury i eksperymenty w niemieckich uzdrowiskach dla dzieci. Ofiary przerywają milczenie po latach

"Do lat osiemdziesiątych XX w. miliony niemieckich dzieci wysyłano do uzdrowisk na leczenie. Wiele z nich było tam maltretowanych. Pozbawianie snu, poniżanie, obnażanie, przykuwanie do łóżka, bicie należały do repertuaru wychowawczego" - pisze dziennik "Suedeutsche Zeitung". Personel placówek stanowili Niemcy, którzy - jak to ujmuje gazeta - uczyli się w "czasach nazizmu".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa eksperyment dzieci media ŚWIAT Europa Niemcy

Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ

- W Palmirach po wojnie ekshumowano 1720 osób. Miejsce to na zawsze pozostanie świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w 81. rocznicę największej egzekucji w Palmirach.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa Palmiry Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne pamięć społeczeństwo POLSKA