Polskie Radio
Section05
nazizm

"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

"Mein Kampf" – książka, napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku, budzi grozę do dziś. To jedna z najbardziej złowrogich publikacji, którą obciąża się winą za miliony ofiar Holokaustu. W styczniu tego roku ukazał się nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Semka społeczeństwo Wojciech Roszkowski Adolf Hitler tłumacz nazizm KSIĄŻKA Niemcy

Bundestag usuwa relikty nazistowskich ustaw. "Bardzo wyraźne podłoże antysemickie"

Parlament w Niemczech zmienił tekst ustawy z 1938 r., która do dziś, mimo zmian, mówiła o "Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy". Rozporządzenie nakazywało również Żydom używania dodatkowego imienia Sara lub Izrael. - To prawo jest najbardziej rażące - komentował Felix Klein,rządu federalny komisarz ds. antysemityzmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy nazizm III Rzesza antysemityzm Bundestag

Miał udział w 3518 zabójstwach. Są zarzuty dla b. strażnika w niemieckim obozie Sachsenhausen

Prokuratura w Neuruppin na wschodzie Niemiec postawiła b. strażnikowi w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zarzuty współudziału w 3518 zabójstwach. 100-letniemu obecnie mężczyźnie zarzuca się, że w latach 1942-1945 "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w mordowaniu więźniów obozu.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy nazizm Europa ŚWIAT prokuratura

Niemieckie zbrodnie na polskich dzieciach. IPN: Facebook ponownie zablokował nasze posty

Facebook po raz kolejny zablokował posty IPN dotyczące niemieckich zbrodni na polskich dzieciach - przekazał Instytut w komunikacie prasowym. Według IPN do blokady jego anglojęzycznego profilu na Facebooku miało dojść 6 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media społecznościowe Facebook HISTORIA II wojna światowa Holokaust nazizm zbrodnie wojenne IPN Instytut Pamięci Narodowej

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Holokaust Niemcy Berlin Europa nazizm HISTORIA historia Polski infografika