Polskie Radio
Section05
niepodległość

Hiszpania: Święto w cieniu kryzysu

W czwartek w Hiszpanii świętowano Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchodach położył się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr hab. Anną Sroką z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania referendum w Katalonii niepodległość referendum

Europejskie instytucje apelują ws. Katalonii

Szef Rady Europejskiej zaapelował do premiera Katalonii, by nie ogłaszał niepodległości tego regionu. Konsekwencje takiej decyzji mogą być fatalne - mówił Donald Tusk, występując w Komitecie Regionów w Brukseli. Także Komisja Europejska zaapelowała ponownie we wtorek o podjęcie dialogu między władzami w Madrycie a separatystami z Katalonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość Komisja Europejska Donald Tusk

"Rozbijanie takiego kraju to nie jest głupota, a sabotaż"

– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Mariano Rajoy niepodległość

100-lecie powstania Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera

Armia Polska została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji dekretem prezydenta Raymonda Poincaré. Liczyła około 70 tys. osób. Została uznana przez państwa Ententy za „samodzielną, sojuszniczą i jedyną współwalczącą armię polską”. O armii generała Hallera mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Józef Haller niepodległość II Rzeczpospolita

Kościół chce być negocjatorem między Madrytem a Barceloną

Hiszpański Kościół chce być negocjatorem w sprawie kryzysu, jaki wywołały niepodległościowe zakusy Katalonii. Premier Mariano Rajoy spotkał się z arcybiskupami Madrytu i Barcelony. Z duchownymi rozmawiali też katalońscy politycy. Wieczorem, w przemówieniu telewizyjnym lider katalońskiego rządu Carles Puigdemont oświadczył, że otwiera drzwi do mediacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności katolickie Kościół Hiszpania Barcelona Madryt katalonia niepodległość referendum

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Ewa Wysocka referendum w Katalonii Carles Puigdemont niepodległość Magdalena Skajewska Parlament Europejski

„Secesja Katalonii może zmienić rynek gazu w UE”

Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Hiszpania niepodległość katalonia Unia Europejska referendum w Katalonii Wojciech Jakóbik bezpieczeństwo energetyczne LNG

Hiszpania. O konsekwencjach referendum w Katalonii

W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania referendum niepodległość Mariano Rajoy Madryt