Polskie Radio
Section05
nieruchomości

Wyciek numerów ksiąg wieczystych z warszawskiego ratusza. Ruszyło śledztwo

Portal wpolityce.pl podał informację, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dochodzenie ws. wycieku numerów ksiąg wieczystych i adresów z warszawskiego ratusza. 11 czerwca o zdarzeniu został poinformowany Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W przekazanych danych były numery ksiąg wieczystych.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa dane nieruchomości prokuratura pieniądze POLSKA społeczeństwo

Wiceminister finansów: nie toczą się prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego

Wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, mówiąc o podatku katastralnym stwierdził, że byłby to dochód własny dla jednostek samorządu terytorialnego, ale obciążałby podatnika wyższymi stawkami podatku majątkowego. Dodał jednak, że wprowadzenia takiego podatku, według jego wiedzy, nie jest analizowane
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości podatki GOSPODARKA Ministerstwo Finansów samorząd

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkiem wynajmu mieszkań. W Polsce korzysta z tego 4 proc. gospodarstw domowych

Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynajem mieszkań nieruchomości badania rynku inwestycje społeczeństwo finanse osobiste

ANALIZA Rozgrzany rynek nieruchomości. Bańka może pęknąć, sytuacja jak przed kryzysem w 2008 r.

Rynek nieruchomości jest w fazie gwałtownego wzrostu cen. Niski zasób gotowych do sprzedaży nieruchomości i zaległości w budowie nowych domów powodują, że wielu konsumentów zastanawia się, czy wzrastające ceny kiedyś wyhamują lub zaczną spadać. Powyższy opis dotyczy całego świata, ale i na polskim rynku mieszkaniowym dużo się dzieje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport wzrost gospodarczy ekonomia nieruchomości

ANALIZA Zmiana struktury popytu na rynku nieruchomości. Czy nadal będzie potrzebne tyle powierzchni biurowej?

Pandemia i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się oraz praca zdalna spowodowały zmianę zachowania konsumentów na całym świecie. Eksperci zastanawiają się, czy ciągle przyrastająca przestrzeń biurowa będzie nam jeszcze potrzebna i jak praca zdalna wpłynie na podaż nieruchomości komercyjnych. Na rynek mieszkaniowy już wpłynęła.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości biuro

Dzieje podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie

Ma 120 m kw., zabytkową terakotę, piec z epoki i stare gobeliny. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość zamierza kupić polski rząd. O dziejach domu, jego mieszkańcach i o tym, dlaczego to tak ważny dla naszej historii budynek, opowiedziała w "Czterech porach roku" Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maria Skłodowska-Curie Francja nieruchomości Mateusz Morawiecki

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli setki nowych mieszkań do wybudowania. Gowin: to realne wsparcie

Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS - społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw - śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin - Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza. - Polska rozwija się tam, gdzie dochodzi do współpracy między rządem a samorządem - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości inwestycje Ministerstwo Rozwoju mieszkania na wynajem