Polskie Radio
Section05
nieruchomości

Wzrost stóp procentowych wciąż komentowany przez analityków. Ekspertka: to może ustabilizować rynek mieszkaniowy

Podniesienie stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy; ograniczy zakupy mieszkań motywowane rekordowo niskimi stopami, pozostaną jednak inne fundamenty popytu, jak rosnące wynagrodzenia czy brak bezpiecznej alternatywy lokowania środków - ocenia firma CBRE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości kredyt hipoteczny stopy procentowe

Śledztwo Pandora Papers. Premier Czech kupił nieruchomości we Francji za pośrednictwem zagranicznych spółek

Dziennikarze biorący udział w międzynarodowym śledztwie Pandora Papers ujawnili, że premier Czech Andrej Babisz kupił anonimowo kilkanaście nieruchomości we Francji za pośrednictwem swoich zagranicznych spółek. Czeski premier twierdzi, że nie zrobił niczego niezgodnego z prawem, a celem publikacji jest - jego zdaniem - wpłynięcie na wynik zbliżających się wyborów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka Andrej Babisz premier nieruchomości

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Koszty materiałów budowlanych przekładają się na cenę domu

Przemysł budowlany na różnych etapach budowy domu korzysta z wielu różnych materiałów. Architekci w swych projektach muszą kierować się mi.in. ich parametrami wytrzymałościowymi. Najczęściej stosowane materiały to beton, stal, drewno, cegła i kamień. Wszystkie w ostatnim czasie zdrożały.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości stopy procentowe kredyt hipoteczny

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Sprawdź, jakie są symptomy pojawienia się bańki mieszkaniowej

Znana również jako bańka na rynku nieruchomości, bańka mieszkaniowa to sytuacja, w której ceny mieszkań drastycznie rosną napędzane przez spekulację i popyt. Zaczyna się od gwałtownego wzrostu popytu na rynku, na którym podaż nieruchomości jest ograniczona. Gdy ceny zaczynają rosnąć, spekulanci wchodzą na rynek, szukając wysokich zysków. W sytuacji wzrostu popytu i ograniczonej podaży ceny rosną jeszcze bardziej. Jeśli ten trend będzie trwał, to spowoduje pęknięcie bańki mieszkaniowej i gwałtowny spadek cen w celu wyrównania niedoboru nieruchomości. Ci, którzy kupili nieruchomości podczas bańki, mogą mieć trudności ze spłatą swoich kredytów hipotecznych, nawet stanąć przed koniecznością sprzedaży domów poniżej wartości rynkowej. Czy jesteśmy na krawędzi?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości stopy procentowe kredyt hipoteczny

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Czynniki wpływające na wzrost cen

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. - poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB. Sprawdzamy, jakie czynniki decydują o wzroście cen nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości stopy procentowe kredyt hipoteczny

Ile warte były nieruchomości w Polsce w roku 2020? NBP publikuje dane

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w porównaniu z 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Wartość nieruchomości mieszkaniowych odpowiadała ok. 211 proc., a komercyjnych – ok. 13 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP nieruchomości mieszkanie inwestycje oszczędzanie oszczędności infrastruktura

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

UOKiK zwrócił uwagę, że pod wpływem rosnących od końca 2019 roku cen nieruchomości wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Przestrzegł jednak, że w ciągu kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu mogą następować istotne wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu, wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy. Sprawdzamy, jakie są cechy nieruchomości jako aktywa inwestycyjnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości stopy procentowe kredyt hipoteczny

Przepisy o komorniczych e-licytacjach nieruchomości weszły w życie. Sprzedaż odbędzie się przez internet

Od niedzieli zaczęły obowiązywać regulacje dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Sprawiedliwości nieruchomości wierzytelności sąd