Polskie Radio
Section05
opakowanie

System kaucyjny do konsultacji. Jeszcze nie zaczął działać, a branża już chce zmian

Ministerstwo klimatu zapowiada dodatkowe konsultacje z branżą o wysokości kaucji, jaka ma być doliczana np. do jednorazowych butelek z plastiku. W obowiązującym rozporządzeniu to 50 groszy; część branży przekonuje, że odpowiednią kwotą jest 1 zł. Pojawiły się również postulaty, aby system zaczął obowiązywać rok później, czyli od 1 stycznia 2026 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA opakowanie ministerstwo klimatu opłata konsultacje społeczne

Szykuje się ważna zmiana. Poznaliśmy stanowisko PE ws. opakowań

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przepisów dotyczących opakowań w całej UE, aby rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów oraz zwiększyć ich ponowne wykorzystywanie i recykling. Posłowie zatwierdzili sprawozdanie, które jest stanowiskiem Parlamentu w negocjacjach z rządami UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA opakowanie Europarlament recykling Europol śmieci ŚWIAT Europa Parlament Europejski

Czy robiąc zakupy zwracasz uwagę na opakowanie produktu? Projekt EIT Food "InformPack" uczy, że to ważne

Co oznaczają symbole na opakowaniach, czy trzeba opakowania po żywności myć przed wyrzuceniem, aby nadawały się do recyklingu i czy konieczne jest pakowanie świeżych warzyw i owoców - odpowiedzi na te pytania nie są dla konsumentów oczywiste. 15 września to Dzień Opakowań. Z pomocą przychodzi europejska kampania edukacyjna na rzecz odpowiedzialnego postępowania z opakowaniami na żywność, w której uczestniczy Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia recykling opakowanie

ART. SPONSOROWANY Gospodarka obiegu zamkniętego w McDonald's

Gospodarka obiegu zamkniętego stanowi jeden z filarów polityki środowiskowej, klimatycznej i gospodarczej. Tempo wytwarzania odpadów jest coraz szybsze, dlatego tak ważne jest wprowadzenie gospodarki cyrkularnej do modelu produkcji i konsumpcji. Projekt rozporządzenia dotyczący Opakowań i Odpadów Opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) będzie dla wielu sektorów w tym dla branży gastronomicznej, dużym wyzwaniem. McDonald's Polska już od kilku lat wdraża gospodarkę cyrkularną opakowań i edukuje swoich konsumentów na temat zasadności wdrażania rozwiązań z zakresu obiegu zamkniętego.
Zobacz więcej na temat:  środowisko ekologia opakowanie

"Naszym celem jest uchwalenie jej w tym roku". Resort klimatu o ustawie kaucyjnej

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
Zobacz więcej na temat:  opakowanie ekologia GOSPODARKA odpady ustawa Ministerstwo Klimatu i Środowiska