X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
ordynacja wyborcza

Wybory do PE według nowych zasad

26 maja przyszłego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory Polacy wybierali europosłów trzykrotnie - w 2004, 2009 i 2014 roku. W nowym parlamencie Polska będzie miała 52 miejsca (otrzyma jeden mandat więcej w stosunku do 2014 roku z uwagi na Brexit).
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Europarlament wybory do Parlamentu Europejskiego ordynacja wyborcza Krzysztof Grzesiowski Agnieszka Ścigaj PiS Platforma Obywatelska

Zmiany w ordynacji wyborczej do PE: premiowani są najwięksi

Senat przyjął nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta. Co zrobi Andrzej Duda i co oznacza zmiana w ordynacji, rozmawiali goście Łukasza Warzechy: Agaton Koziński, publicysta dziennika Polska The Times oraz Jarosław Włodarczyk, publicysta niezależny.
Zobacz więcej na temat:  polityka Łukasz Warzecha ordynacja wyborcza Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda

Zmiany w ordynacji do PE. Komentarze polityków

Sejm przyjął zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. W każdym z okręgów obywatele wybiorą co najmniej 3 swoich przedstawicieli. Nowela ustawy trafiła już do prezydenta. Andrzej Duda ma 21 dni na podpisanie nowelizacji. Zmiany w Kodeksie wyborczym komentowali politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Beata Michniewicz Krzysztof Łapiński Jacek Sasin Andrzej Halicki Grzegorz Długi Adam Szłapka Piotr Zgorzelski ordynacja wyborcza

PiS za zmianami w ordynacji wyborczej do PE, PO - przeciw

- Nowela Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do PE jest niezgodna z prawem UE, bo wprowadza wysoki efektywny próg wyborczy - ocenili senatorowie PO; PiS przekonuje, że wymagany 5-proc. próg wyborczy zostanie zachowany, a nowa ordynacja zwiększy siłę reprezentacji Polski w PE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat wybory do Parlamentu Europejskiego ordynacja wyborcza Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Parlament Europejski

Ekspert: to może być pokusa do zastosowania podobnych rozwiązań w wyborach parlamentarnych

- Będzie najgorszą i najbardziej deformującą ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, politolog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej, komentując przygotowywaną nowelizację kodeksu wyborczego do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Parlament Europejski ordynacja wyborcza Senat

Zmiany w sądownictwie. Komisje senackie nie mają poprawek

Komisje senackie zarekomendowały w poniedziałek całej Izbie przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze oraz przyjęcie bez poprawek noweli Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy polityka ordynacja wyborcza Senat ustawa o ustroju sądów powszechnych wybory do Parlamentu Europejskiego

Zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Sejmowa komisja nadzwyczajna skierowała do drugiego czytania projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. wyborów do PE wraz z poprawkami. Zgodnie z projektem każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną liczbę minimum trzech mandatów. O zmianach w ordynacji wyborczej do Europarlamentu dyskutowali w Polskim Radiu 24 Artur Zasada, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Krystyna Łazor z Ruchu Kontroli Wyborów.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Parlament Europejski ordynacja wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego

Opozycja: zmiany w kodeksie wyborczym faworyzują PiS

- Proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym dot. wyborów do PE umożliwiają rzeczywiste odwzorowanie zależności między liczbą uprawnionych do głosowania, a liczbą europosłów - przekonywał PiS. Opozycja oceniła, że zmiany faworyzują PiS i chce odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego PiS Prawo i Sprawiedliwość ordynacja wyborcza Platforma Obywatelska Nowoczesna Kukiz'15 PSL Polskie Stronnictwo Ludowe

Północ-Południe: Senat przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego

Senat przyjął w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, która wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Senatorowie zaproponowali też poprawki, które m.in. umożliwią głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym. W magazynie Północ-Południe rozmowa z drem hab. Jarosławem Flisem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Senat Sejm samorząd wybory samorządowe ordynacja wyborcza