Polskie Radio
Section05

PGE

Jakub Wiech: Turów może spokojnie działać do roku 2026, ale potem potrzebna jest nowa decyzja środowiskowa i koncesje na wydobycie

- PGE ma dwa lata na przygotowanie nowej decyzji środowiskowej oraz koncesji aby kopalnia i elektrociepłownia Turów mogły nadal pracować po roku 2026 - powiedział Jakub Wiech redaktor naczelny portalu energetyka24.com,komentując wyrok WSA w Warszawie, w sprawie kopalni Turów  w programie "Ekspres Gospodarczy" w PR1.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia prawo węgiel Turów

Zobowiązania kopalni Turów. PGE: wypełniamy na bieżąco

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec - poinformowała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Turów ochrona środowiska

Lądowe przyłącze energetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Inwestor wybrał wykonawców

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmami, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Wybór padła na GE Vernova - reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. - oraz Polimex Mostostal. To jeden z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE Morze Bałtyckie inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Morze Bałtyckie staje się coraz ważniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Morskie farmy wiatrowe, podmorskie gazociągi czy stacjonarne i pływające terminale LNG gwarantują dywersyfikację i ciągłość dostaw nośników energii. Wagę tego obszaru podkreśla fakt, że NATO wzmacnia patrole na Bałtyku w związku z przypadkami uszkodzeń infrastruktury krytycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Morze Bałtyckie Baltic Pipe Orlen gaz ziemny LNG infrastruktura

"Są inne scenariusze niż NABE". Prezes PGE: wydzielenie aktywów węglowych musi zostać dokończone

Niezależnie od tego, kto będzie rządził w Polsce, musi dokończyć proces wydzielania aktywów węglowych, bo to leży w interesie Polski - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Przyznał, że obecnie brane są pod uwagę inne scenariusze niż powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego w proponowanej wcześniej formie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel energia elektryczna