Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim woda

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się dziś 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia jest woda. Na Pikniku Naukowym w strefie relaksu, można spotkać doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, Magistra Sprężynkę, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą zaś miłośnicy "Bajkowego ogrodu" mają okazję poznać autora tej audycji Pascala Kaczorowskiego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia motywacja radio dla rodziców

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica zdrowie dziecka dentysta

Jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?

W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Pojawiły się różnorodne aplikacje, które ułatwiają nam życie na każdym kroku. Trudno ruszyć się gdziekolwiek bez telefonu komórkowego, który zawiera w sobie cały zbiór przydatnych narzędzi, które kiedyś występowały pojedynczo. Tej technologii trzeba się uczyć na bieżąco – o tym mówiła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Hamiti, znana jako Pani InformaTiK. Gościni "Strefy Rodzica" pojawiła się w sieci na początku pandemii z poradami dla nauczycieli, jak obsługiwać i wykorzystywać dane aplikacje podczas zdalnego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców bezpieczeństwo w sieci

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo

W "Kuferku przyjemności" o zamiłowaniu sześciolatka do matematyki 

Szymon ma sześć lat i chodzi do zerówki. Choć jest jeszcze bardzo młody, wie już, co go fascynuje, a przedmiotem jego zainteresowań jest matematyka. Według Szymona matematyka to różnego rodzaju działania na liczbach i oczywiście liczenie. Nie bez powodu mówi się, że matematyka to królowa nauk – mieści się w niej zarówno liczenie, jak i rozumowanie, szukanie odpowiedzi na wiele pytań oraz sprawdzanie czy to, co myślimy jest prawdą. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców prawo urlop macierzyński

Sen dziecka. Jak go regulować? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Sen dziecka. Co jest w nim najważniejsze, jak go regulować. Na co zwracać uwagę. Gdzie i u kogo szukać pomocy, kiedy maluch jest niewyspany. Jakie czynniki wpływają na zdrowy sen u dziecka. Jaka powinna być długość snu u malucha. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej usłyszymy rozmowę z ekspertką ds. snu na temat zdrowego i bezpiecznego snu małego dziecka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Jak mogłaby wyglądać planeta, którą zamieszkiwałyby ufoludki?

We wtorkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom, zaprosiliśmy w kosmiczną podróż międzyplanetarną. To nie była zwyczajna audycja ponieważ przez 3 godziny od 7.00 do 10.00, poszukiwaliśmy ufoludków. Pomógł nam w tym gość z Centrum Nauki Kopernik - Tomasz Drela zajmujący się kosmosem. Zapraszamy do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam Centrum Nauki Kopernik Martyna Chuderska UFO

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rodzice rozwój dziecka

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica