Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

Jak rozpoznać otyłość u malucha, jak jej zapobiegać? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ruch i dieta jest czymś niezwykle ważnym dla każdego z nas, a szczególnie dla dzieci. Kiedy nasz maluszek staje się otyły? Jak mądrze rozszerzać jego dietę, aby nie dopuścić do otyłości oraz wdrożyć u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe? Opowiada doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk - nasza radiowa Doktor Witaminka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców zdrowie i dieta

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zabawki zabawa z dzieckiem radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka autyzm

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta

"Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej?

Rodzina patchworkowa to rodzina  powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzór. W Polsce nazywana jest również rodziną zrekonstruowaną lub wielorodzinną. Takich rodzin funkcjonuje u nas ponad milion. Obecnie co trzecie małżeństwo rozstaje się. Do tego dochodzą osoby ze związków niesformalizowanych. O rodzinie patchworkowej mówimy wówczas, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest obojga rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców

Siódme urodziny Polskiego Radia Dzieciom

1 kwietnia Polskie Radio Dzieciom skończyło siedem lat! Z tej okazji już od 30 marca dziennikarze stacji zaprosili na wyjątkowe audycje urodzinowe: "TOP Listę Przebojów Polskiego Radia Dzieciom", "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom", pełne wspomnień "Dawno, dawno temu" oraz plenerowe wydanie m. in. "Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom". Na słuchaczy czekała moc niespodzianek i atrakcyjnych upominków.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców

XIX Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "Intermuza" 2022

XIX Europejski, Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "Intermuza" 2022 ma na cel integrację dzieci w wieku 6-13 lat, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, naukę zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej. Prezentacje oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych - 7-10 lat (klasy 1-3) oraz 11-13 lat (klasy 4-6) przez profesjonalne jury: Martyna Chuderska, Beata Przybytek, Tomasz Kałwak, Dariusz Szweda, Wojciech Byrski oraz Jacek Cygan. Zwycięzcy uhonorowani zostaną atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci torty urodzinowe radio dla rodziców

Zdrowie młodej mamy po porodzie. Premiera podcastu Idy Nowakowskiej

Jak w pierwszym roku po porodzie kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Jakie badania są konieczne, na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią. Czy warto również częściej niż zazwyczaj odwiedzić ginekologa. Jeśli tak to dlaczego? Gościem Idy Nowakowskiej jest Marta Mączka - specjalistka ginekologii i położnictwa. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla rodziców

Świetlica szkolna. Jak powinna wyglądać?

Świetlica szkolna to miejsce, które nie zawsze kojarzy się dzieciom dobrze. Wielu uczniów wymaga opieki w godzinach pracy rodziców - przed lekcjami lub po zajęciach. Przede wszystkim od nauczyciela świetlicowego zależy to, w jaki sposób ten czas zostanie wykorzystany. To nauczyciel ma promować kreatywny wizerunek świetlicy jako miejsca, do którego dzieci przychodzą nie z przymusu, ale z czystą chęcią. Jak powinna wyglądać dobrze zorganizowana świetlica? Więcej na ten temat w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców edukacja szkoła

Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie?

Form pomocy uchodźcom jest bardzo wiele. Jedną z nich jest przyjęcie uciekających przed wojną pod swój dach. Między innymi na ten krok zdecydowali się: autorka książek dla dzieci - Justyna Bednarek, redaktor naczelna portalu Stacja7 - Aneta Liberacka, teolożka – Iwona Marciniak, lider Akademii Familijnej w Polsce - Janusz Wardak oraz doktor Jolanta Popińska. O tym, jak w obecnej sytuacji wygląda ich codzienne życie, opowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uchodźcy wojna na Ukrainie Ukraina

Polskie Radio Dzieciom: prezentujemy książkę z pracami laureatów

Znamy wyniki konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo przepięknych wierszy napisanych w gronie rodzinnym. Autorzy nadesłanych prac wyrazili w nich piękno, jakim zachwyca ich wiosna i jej początek. Aby wziąć udział w konkursie trzeba było napisać wiersz z zastosowaniem 3 wyrazów: "wiatr", "zielony" i "radość". Zwycięzkie prace prezentujemy w specjalnie przygotowanej książce elektronicznej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam

Chór Polskiego Radia w geście solidarności z Ukrainą

Chór Polskiego Radia w Krakowie włącza się w akcję wspierania Ukrainy. W geście solidarności z narodem napadniętym przez Rosję, radiowy Zespół pod dyrekcją Marii Piotrowskiej – Bogaleckiej przygotował przejmujące nagranie ukraińskiej pieśni ludowej – "W lesie" („Ой у лісі”). Autorem aranżacji utwóru jest jeden z członków Chóru - Adam Kawa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina radio dla dzieci Strefa Rodzica