Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

"Rodzinny WF". Sport w kosmosie

Czy można uprawiać sport w kosmosie? Można, a nawet trzeba! Astronauci muszą regularnie ćwiczyć w przestrzeni kosmicznej. Ćwiczenia są niezwykle ważne, ponieważ długotrwały pobyt w stanie nieważkości może prowadzić do utraty masy mięśniowej i gęstości kości. Ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu siły mięśniowej, kondycji fizycznej, równowagi oraz zdrowia kości.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

Plażowy parasol - ciekawostki dla dzieci

Wiedzieliście, że pierwotnie parasol został stworzony, by chronić przed słońcem? Choć obecnie częściej kojarzy się z deszczem, wciąż wykorzystywany jest w słoneczną pogodę, np. na plaży. Parasol był znamy już w czasach starożytnych, ale nie mógł go mieć każdy, ponieważ symbolizował władzę. Zanim stał się powszechnie dostępny, musiało minąć wiele, bo aż kilka tysięcy lat. W Rzymie robiono je ze skóry, w Chinach z natłuszczonego papieru i jedwabiu i zdobiono pięknymi malowidłami. A co z parasolami w Europie?
Zobacz więcej na temat:  parasol plaża wakacje radio dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

"Dawno, dawno temu". Losy Zamku Królewskiego podczas najgłośniejszych wydarzeń historycznych

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie sięga czasów średniowiecza. Od tego czasu miały miejsce wydarzenia, które odcisnęły piętno na Polsce i Polakach. Co się wówczas działo z Zamkiem Królewskim w Warszawie? Jaki miało na niego wpływ? O tych i wielu innych kwestiach związanych z tematem porozmawiamy podczas audycji.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski Marta Powałowska Zamek Królewski

Słoeczniki 2023 - nowa edycja konkursu już trwa!

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wiele dzieje się dla dzieci w naszych miastach. Zajęcia plastyczne, muzyczne, konkursy, imprezy plenerowe, i wiele, wiele innych. Jak się odnaleźć w tej różnorodności? Co wybrać, gdy weekend zawsze ma tylko 48 godzin. Jak zapewnić dziecku możliwość uczestnictwa w ofercie najlepiej dopasowanej do jego wieku i potrzeb, jak wpływać na jego zainteresowanie kulturą, rozwijanie pasji i chęć nowych doświadczeń?
Zobacz więcej na temat:  dzieci dziecko radio bez reklam DAB+

Gdzie leży wioska Smerfów? 25 czerwca to Światowy Dzień Smerfów

25 czerwca to Światowy Dzień Smerfa. Tego dnia urodził się Pierre Culliford, belgijski rysownik komiksowy, który wpadł na pomysł wykreowania Smerfów. Peyo, bo taki był jego pseudonim, stworzył serię komiksów, a w jednej z historii osadził niebieskie skrzaty, czyli Smerfy. Oprócz komiksów, popularność Smerfom przyniosły także seriale i filmy.
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Lato z Radiem 2023". Polskie Radio Dzieciom było w Poddębicach i Toruniu!

W tym roku ekipa Lata z Radiem odwiedzi łącznie 10 miejscowości w Polsce. W miniony weekend (24-26.06) spotkać nas można było w Poddębicach i w Toruniu. Na słuchaczy Polskiego Radia czekały audycje z udziałem dzieci, zagadki dla całych rodzin, wakacyjny quiz i koncerty życzeń ze specjalnymi dedykacjami dla najbliższych. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Lato z Radiem wakacje czas wolny radio dla dzieci

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców