Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

Czym zajmują się nasi rodzice i na czym polega ich praca?

Dzisiaj rozmawialiśmy o tym jakie zawody wykonują nasi rodzice, zapytaliśmy słuchaczy PRD jakie zawody wykonują ich rodzice i jak wykonywaną przez rodziców pracę opisują i odbierają dzieci. Jakie zawody spotkamy w niemal każdej pracy (kadrowa, księgowa, itp). Czy rolnik to też zawód, i czy muzyk tworząc utwór wykonuje prace.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci zawód policjant zawód

Rozmowa z Agatą Romaniuk w "Kulturotece"

"Chłopcy przychodzili tu z Mamisiem od zawsze. Kiedy jeszcze nie umieli chodzić, kładła ich na kocyku i obserwowali razem chmury, które zbierały się nad górką i wyglądały jak zwierzęta z waty cukrowej". Co się wydarzy, kiedy na skutek pewnej decyzji to ukochane miejsce ma zostać zrównane z ziemią? Czy Lisią Górkę da się uratować? Jak potoczą się sprawy, kiedy dzieci wezmą je w swoje ręce?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci

Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

27 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem "Rewolucje Naukowe". Na uczestników czekało mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów naukowych oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy radio dla dzieci eksperymenty dla dzieci mali naukowcy

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Co się dzieje w naszym organizmie? O książce "Kurzol. Gdzie się podział sen"

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to pierwszy tom nowej serii książek w nurcie SELF-REG, których celem jest pomaganie w rozpoznawaniu emocji i rozumieniu ich mechanizmów. Dzięki tej świadomości łatwiej jest podejmować decyzje, a to z kolei przekłada się na samopoczucie oraz to, w jaki sposób dzieci się zachowuję.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Gala finałowa III edycji Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek"

W "Gwiazdozbiorze" przenieśliśmy się na Galę finałową III edycji Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek". Turniej ten organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej z myślą o uczniach szkół polonijnych z całego świata m.in. z Australii, USA, Kanady, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Włoch i Islandii. Do finałowych rozgrywek zakwalifikowało się 40 dwuosobowych drużyn, które zmierzyły się ze sobą w dn. 15-18 maja 2023 r. w<a class="x1i10hfl xjbqb8w x6umtig x1b1mbwd xaqea5y xav7gou x9f619 x1ypdohk
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci Marta Powałowska

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Nowa odsłona audycji "Źródełko" - teraz także w formie podcastów!

Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom zapraszają na nową odsłonę niedzielnej audycji "Źródełko". W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi audycja dostępna jest teraz również w formie podcastów. Na podróż po świecie tradycji i muzyce korzeni zapraszają Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz oraz nowi współprowadzący: Heniek Małolepszy i Przemysław Łozowski. Premierowe odcinki w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Piotr Dorosz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi