Polskie Radio
Section05

psychologia

Najbardziej cyfrowe, najmniej inteligentne emocjonalnie. Pokolenie Z wyzwaniem dla rynku pracy

Współczesny świat coraz częściej docenia znaczenie nie tylko umiejętności technicznych i wiedzy merytorycznej, ale także tzw. kompetencji miękkich. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje inteligencja emocjonalna, która odgrywa kluczową rolę w naszym życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna i jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie?
Zobacz więcej na temat:  mózg inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci Roman Czejarek emocje praca pracodawcy biznes pokolenie z

Zrozumieć nastolatka. Ekspertka: mózg dojrzewa do 25. roku życia

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich, jest niezrozumiałe. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za "trudne" zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? Co tak naprawdę dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki emocje hormony mózg ciało zdrowie zdrowie dziecka

Natalia Przybysz: wolałabym ogonek do merdania niż skrzydła do latania

W pierwszym odcinku podcastu „Muzyczne rozmowy Joanny Fils” gościem jest Natalia Przybysz. Popularna piosenkarka i autorka tekstów opowiada m.in. o terapii, która zainspirowała ją do nagrania w 2014 roku albumu „Prąd”. Mówi także o dramatycznym wypadku na nartach, dzieciństwie oraz o kontaktach z fanami, którzy dzielą się z nią swoimi doświadczeniami życiowymi związanymi z jej twórczością. Natalia Przybysz wyjaśnia również o tym, czym jest dla niej kobiecość i dlaczego w jej zespole muzycznym nazywano ją „babcią”.
Zobacz więcej na temat:  Natalia Przybysz Joanna flis podcast

Nastolatek. Co dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka?

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka się w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich jest niezrozumiałe, a wręcz budzi obawy. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za trudne zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki emocje hormony

Dobre życie to coś więcej niż chwilowa radość. Jak o tym rozmawiać z młodzieżą?

Stres, presja, trudności w relacjach rówieśniczych - to tylko część czynników, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie młodzieży. Sytuacji nie ułatwia dorastanie w otoczeniu mediów społecznościowych. W obliczu tych wyzwań szkoła ma szczególną rolę do odegrania. Z myślą o nauczycielach, którzy chcą wzmacniać dobrostan swoich uczniów, powstał "Podręcznik o dobrym życiu".
Zobacz więcej na temat:  młodzież dzieci szkoła edukacja szczęście

Wybaczyć nie znaczy zapomnieć. To jednak wystarczy, żeby iść dalej

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które zostawiają po sobie emocjonalne blizny. Czasem ktoś nas zrani słowem, innym razem zawiedzie zaufanie lub przekroczy jakąś granicę. Wtedy pojawia się pytanie: czy potrafię wybaczyć? Czasami jednak zaraz po nim pojawia się drugie: czy mogę o tym zapomnieć? Wydaje się, że te dwa pojęcia idą w parze, ale wybaczyć wcale nie oznacza zapomnieć. 
Zobacz więcej na temat:  relacje Roman Czejarek

"Polska na prochach". Straszliwe skutki uzależnienia od benzodiazepin

- Żyjemy w świecie, w którym szukamy możliwie prostych rozwiązań dla złożonych problemów. Takim prostym rozwiązaniem jest, na przykład, wzięcie tabletki. Takie działanie przynosi natychmiastową ulgę, ale jednocześnie niesie ze sobą długofalowe skutki, niekiedy bardzo tragiczne - powiedział w audycji "Eureka" Arkadiusz Lorenc, autor książki "Polska na prochach".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak zdrowie psychiczne stres depresja zdrowie