Polskie Radio
Section05
psychologia

Zdrowie w pandemii. Dr Żukowski: obecna sytuacja może spowodować, że młodzi zmienią się na stałe

- Teoretycznie młodzi lepiej poruszają się w świecie wirtualnym, jednak z drugiej strony brak kontaktu z rówieśnikami czy edukacja domowa spowodowały, że znaleźli się w stanie szczególnego stresu. Sytuacja ta może się przyczynić do tego, że to właśnie młodzi ludzie trwale się zmienią. Bardziej niż inne pokolenia - ocenił stan psychiczny młodych Polaków w czasie pandemii dr Tomasz Żukowski, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  psychologia pandemia koronawirus COVID-19 młodzież zdrowie kontakty POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie psychologia psychiatria depresja Jakub Jamrozek

Jak uczyć się na błędach i dlaczego warto to robić?

W świecie, w którym perfekcjonizm w każdej dziedzinie jest bardzo pożądany, błędy postrzegane są jako oznaka słabości lub brak umiejętności. Czy słusznie? Przecież zdarzają się każdemu. Co więcej, są nieodłącznym elementem rozwoju zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jak więc nauczyć popełniać błędy dziecko i siebie, zaakceptować je i użyć jako trampoliny do samorozwoju młodego człowieka? Jak samemu wyzbyć się strachu, wstydu i niezdrowego perfekcjonizmu?
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna społeczeństwo dzieci psychologia rodzice Daniel Wydrych

Samotność – niechciany towarzysz pandemii

– Zauważyłam, że samotność to temat, który najbardziej Państwa porusza, w tej sprawie przychodzi do mnie najwięcej maili. Dlatego też postanowiłam go poruszyć na nowo, tym bardziej że czas pandemii jeszcze bardziej zaostrza ten problem – powiedziała na początku audycji "Nie do powiedzenia" jej autorka Agnieszka Furtak-Bilnik.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Agnieszka Furtak-Bilnik Trójka psychologia emocje pandemia koronawirus psychoterapia

Niepokojące informacje z Japonii. Odnotowano rekordową liczbę samobójstw wśród młodzieży

W ubiegłym roku Japonia odnotowała rekordową liczbę 479 samobójstw wśród młodzieży. Tamtejsze ministerstwo edukacji analizuje, czy pandemia koronawirusa miała wpływ na tragiczne statystyki. Jak podał "Japan Times", dla porównania, w 2019 r. 339 nastolatków popełniło samobójstwo. Co więcej, w 2020 r. dwa razy więcej dziewcząt odebrało sobie życie, niż rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Azja młodzież samobójstwo psychologia