Polskie Radio
Section05

psychologia

Skubas: media społecznościowe to świetna platforma dla narcyzmu

Skubas, jeden z najbardziej uzdolnionych wokalistów i muzyków polskiej senny niezależnej, to kolejny gość podcastu „Muzyczne rozmowy Joanny Flis”. W intymnej atmosferze radiowego studia artysta otwiera się przed prowadzącą – mówi, czy potrafi przeżywać gniew, czy uznaje samego siebie za osobę dojrzałą i tłumaczy, dlaczego uważa, że ego jest zabójcą miłości. Gość Joanny Flis opisuje relacje ze swoim synem – jak spędza z nim czas i czego chciałby go nauczyć. Opowiada także, gdzie szuka ukojenia i dlaczego „chciałby osadzić się w tym, co jest dookoła”.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis Skubas rozmowa podcast

ADHD u dorosłych. Zaburzenie, o którym wciąż mówi się za mało

Jeszcze do niedawna ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) uznawany był za zaburzenie typowe dla dzieci. Dziś wiemy, że wielu dorosłych również zmaga się z jego skutkami. Często nieświadomie. ADHD u dorosłych to temat, który zyskuje coraz większą uwagę w środowisku medycznym i społecznym. Czym się objawia? Jak je rozpoznać i lepiej zrozumieć? Czy da się wyleczyć? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie adhd zaburzenia rozwoju psychiatria

Między troską a kontrolą. Nadopiekuńczość hamuje rozwój dzieci

Społeczeństwo, a zwłaszcza rodzice - często zbyt opiekuńczy, zbyt kontrolujący lub zbyt nieobecni - nieświadomie spowalniają proces dorastania dzieci. Nadopiekuńczość, lęk przed porażką i chęć zapewnienia jak najlepszego startu prowadzą do odwrotnego efektu. Dzieci wychowywane w poczuciu, że świat jest niebezpieczny, a ich samodzielność niewystarczająca, uczą się polegać na innych zamiast na sobie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dzieci dzieciństwo rodzice dojrzewanie

Najbardziej cyfrowe, najmniej inteligentne emocjonalnie. Pokolenie Z wyzwaniem dla rynku pracy

Współczesny świat coraz częściej docenia znaczenie nie tylko umiejętności technicznych i wiedzy merytorycznej, ale także tzw. kompetencji miękkich. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje inteligencja emocjonalna, która odgrywa kluczową rolę w naszym życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna i jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie?
Zobacz więcej na temat:  mózg inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci Roman Czejarek emocje praca pracodawcy biznes pokolenie z

Zrozumieć nastolatka. Ekspertka: mózg dojrzewa do 25. roku życia

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich, jest niezrozumiałe. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za "trudne" zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? Co tak naprawdę dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki emocje hormony mózg ciało zdrowie zdrowie dziecka

Natalia Przybysz: wolałabym ogonek do merdania niż skrzydła do latania

W pierwszym odcinku podcastu „Muzyczne rozmowy Joanny Fils” gościem jest Natalia Przybysz. Popularna piosenkarka i autorka tekstów opowiada m.in. o terapii, która zainspirowała ją do nagrania w 2014 roku albumu „Prąd”. Mówi także o dramatycznym wypadku na nartach, dzieciństwie oraz o kontaktach z fanami, którzy dzielą się z nią swoimi doświadczeniami życiowymi związanymi z jej twórczością. Natalia Przybysz wyjaśnia również o tym, czym jest dla niej kobiecość i dlaczego w jej zespole muzycznym nazywano ją „babcią”.
Zobacz więcej na temat:  Natalia Przybysz Joanna flis podcast

Nastolatek. Co dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka?

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka się w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich jest niezrozumiałe, a wręcz budzi obawy. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za trudne zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki emocje hormony

Dobre życie to coś więcej niż chwilowa radość. Jak o tym rozmawiać z młodzieżą?

Stres, presja, trudności w relacjach rówieśniczych - to tylko część czynników, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie młodzieży. Sytuacji nie ułatwia dorastanie w otoczeniu mediów społecznościowych. W obliczu tych wyzwań szkoła ma szczególną rolę do odegrania. Z myślą o nauczycielach, którzy chcą wzmacniać dobrostan swoich uczniów, powstał "Podręcznik o dobrym życiu".
Zobacz więcej na temat:  młodzież dzieci szkoła edukacja szczęście