Polskie Radio
Section05
ptaki

"Atlas dziur i szczelin". Jak żyją ptaki i owady w wielkim mieście?

- W każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto. Druga społeczność, której na co dzień nie dostrzegamy, a z obserwowania której można mieć ogromną satysfakcję - mówił Michał Książek, autor książki "Atlas dziur i szczelin". To lektura, która ma zachęcać mieszkańców miast do rozejrzenia się wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński literatura ptaki zwierzęta ekologia

Polska Amazonia. "Jedyne takie miejsce" w Narwiańskim Parku Narodowym

Położony 30 kilometrów na zachód od Białegostoku Narwiański Park Narodowy zachwyca turystów bogatą fauną i florą. Występuje tutaj aż... 213 gatunków ptaków (zarówno lęgowych, jak i migrujących) oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Przez badaczy Narwiański Park Narodowy jest stawiany na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, tj. Tatry czy Puszcza Białowieska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka parki narodowe przyroda ptaki społeczeństwo owady ekologia Białystok

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe ornitologia

Elektroteka. Co to takiego?

Co wspólnego mają ze sobą: zepsuty samochodzik i biblioteka? Młodego czytelnika, który lubi czytać książki i bawić się elektronicznymi zabawkami! W warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 31 utworzono jakiś czas temu Elektrotekę. To miejsce gdzie młodzi czytelnicy mogą znaleźć ciekawe pozycje książkowe, a przy okazji dzięki profesjonalnym radom i narzędziom uratować od wyrzucenia na śmietnik ulubione zabawki elektroniczne.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ptaki

Rzeczpospolita Ptasia. "W Słońsku jest ptasie niebo"

Rzeczpospolita Ptasia to demokratyczne państwo bez wiz i granic, za to z prezydentem, flagą i własną konstytucją oraz zbiorem przepisów zebranych w kodeksie obserwatora ptaków. Jego obywatelem może zostać każdy, dla kogo ważne są ptaki i ich środowisko. Gdzie się ono znajduje? W Słońsku w województwie lubuskim, do którego zawitała ekipa audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ptaki przyroda podróże po Polsce