Polskie Radio
Section05
rasizm

Formuła 1: mocny przekaz Mercedesa. Zespół zmienia barwy i wspiera walkę z rasizmem

Na kilka dni przed startem sezonu Formuły 1 mistrzowska ekipa Mercedesa zaprezentowała nowe malowanie. Dotychczas zespół z Brackley jeździł w srebrnych barwach, tymczasem w 2020 roku model W11 będzie czarny. Mercedes chce podkreślić różnorodność i zamierza walczyć z wszelkimi przejawami rasizmu i dyskryminacji.
Zobacz więcej na temat:  Formuła 1 Moto sport sporty motorowe SPORT mercedes Lewis Hamilton rasizm

Algierski pisarz na łamach "Le Monde": antyrasizm nie może stać się wandalizmem

- Antyrasizm to sprawiedliwa walka. Ale nie może być aktem intelektualnego wandalizmu ani niszczenia porządku w tym tak kruchym świecie - twierdzi w paryskim dzienniku "Le Monde" algierski pisarz Kamel Daoud. Dodaje, że obwinianie Zachodu o wszystko złe, co wydarzyło się w przeszłości, doprowadzić może do "barbarzyństwa zemsty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty we Francji rasizm zachód

Prof. Kazimierz Dadak: napięcia rasowe w USA to wciąż nierozwiązany problem

- Śmierć George'a Floyda to nie pierwszy tego typu przypadek i obawiam się, że nie ostatni. Napięcia na tle rasowym mają w USA miejsce od bardzo dawna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Dadak, ekonomista pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump Zamieszki w USA demonstracje rasizm policja Ameryka

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches KULTURA filozofia rasizm chrześcijaństwo

"Strefa wolna od policji" w Seattle. Bender: burmistrz miasta kazała Trumpowi wracać do bunkra

- Aktywiści w Seattle odgrodzili się barykadami. Ogłosili, że jest to granica, na której ustawili posterunki, często uzbrojone, i bezprawnie sprawdzają ludziom dokumenty. Mają swojego przywódcę, początkującego rapera, który paraduje z karabinem i megafonem w dłoni - powiedział Iwo Bender z Eternal Word Television Network Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Magdalena Złotnicka Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump Zamieszki w USA demonstracje rasizm policja

Stołeczny pomnik Kościuszki oblany farbą. Miłosz Lodowski: to kultura imitacji

- Rozmaitym "happenerom", czy aktywistom brakuje środków ekspresji, by wyrazić siebie i wszystkie aktywności muszą być budowane w relacji do tego, co dzieje się w świecie, nieważne, czy ma to sens - powiedział o zdewastowaniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie Miłosz Lodowski, grafik. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także Piotr Bernatowicz z Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski" i Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Piejko Zamieszki w USA rasizm KULTURA