Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

Ustawa o SN. "Przed bardzo trudną decyzją stoi prezydent"

- W Polsce elity podzieliły się. Każda ma swój kanał komunikacyjny i każda reaguje emocjonalnie. Ocenia się przynależność do danego ugrupowania a nie wchodzi się w analizę merytoryczną treści wypowiedzi. Przez to wypowiedź nie jest analizowana i to jest największy problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Gośćmi byli także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" i Paweł Musiałek z Centrum Analizm Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa sądownictwo Andrzej Duda prezydent Michał Kolanko protesty w Warszawie PiS KOD

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy krs Andrzej Anusz Artur Wdowczyk Senat PiS Ministerstwo Sprawiedliwości

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy krs Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

Zmiany w sądownictwie: "jest to robione rewolucyjnie"

Ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Senatu. Po kilku godzinach nocnej pracy członkowie senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowali o przyjęciu ustawy bez poprawek. Obradom komisji towarzyszyła przez kilka godzin głośna demonstracja krytykujących zmiany w sądownictwie autorstwa PiS. O reformie sądownictwa w Debacie Poranka rozmawiali Stanisław Janecki (wPolityce.pl), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy krs reforma sądownictwa Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

„PiS nie otrzymał mandatu do zmian w konstytucji”

Senacka Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioskowali o to senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, liczne poprawki zgłaszała Platforma Obywatelska, która chciała też odrzucenia ustawy. – To nie jest przywrócenie sądów obywatelom, ale partii rządzącej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania b. premier Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Miller Sąd Najwyższy SLD krs konstytucja Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawą zajmuje się Senat. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. Izba odrzuciła poprawki opozycji. Przebieg głosowania transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm Platforma Obywatelska Nowoczesna OBWE

"Nie wierzę, by inicjatywa szaf RE była wyrazem troski"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk poprosił, Andrzeja Dudę o spotkanie. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej". W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Fijołka z portalu "wPolityce.pl", Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dominika Zdorta z Telewizji Polskiej.   
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Donald Tusk Andrzej Duda Grzegorz Osiecki Dominik Zdort prezydent Rada Europejska

Poprawki do ustawy o SN przyjęte. Komentarz ekspertów

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w nocy pracowała nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęto poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość, inicjatywy opozycji zostały odrzucone. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Anny Sobaczewskiej, ekspertki ds. prawa konstytucyjnego, prof. Genowefy Grabowskiej, prawniczki, a także mec. Adama Tomczyńskiego, byłego sędziego.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sejm Sąd Najwyższy PiS Genowefa Grabowska

Komisja sprawiedliwości: poprawki ws. SN odrzucone

Poprawki Prawa i Sprawiedliwości przyjęte w całości, wszystkie poprawki opozycji odrzucone. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmowała się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Projekt przechodzi do trzeciego czytania na sali sejmowej, które odbędzie się dziś w bloku głosowań. Obrady komisji relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm PiS krs

"Groźba sankcji ze strony KE - retorycznym chwytem"

- Komisja Europejska po raz kolejny wybiega ze swoimi opiniami przed szereg. Prace nad zmianami w ustawach o Sądzie Najwyższym i KRS są w toku, a projekty nie są obowiązującym w Polsce prawem. Unijni urzędnicy powinni sobie z tego zdawać sprawę – powiedziała w Polskim Radiu 24 europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy PiS reforma sądownictwa Sejm prezydent krs Jadwiga Wiśniewska Komisja Europejska