Polskie Radio
Section05
Rex Tillerson

Nowy dekret imigracyjny w USA podpisany. Znowu protesty

Nowy dekret imigracyjny utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów, zamieszkanych przez większość muzułmańską; Iranu, Somalii, Sudan, Jemenu, Syrii i Libii. Osoby pochodzące z tych państw, posiadające zieloną kartę, są zwolnione z nowych rozporządzeń. Irak został wykluczony z tej listy ze względu na ścisłą współpracę z USA w sprawie lustracji swoich obywateli starających się o amerykańskie wizy.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump uchodźcy Rex Tillerson Irak terroryzm Państwo Islamskie FBI Jan Pachlowski Iran Somalia Sudan Jemen Syria Libia

"Rosjanie stają się coraz bardziej sceptyczni wobec Trumpa"

Po spotkaniu Rexa Tillersona i Siergieja Ławrowa w Bonn rosyjska prasa mówi jedynie o zapoznawczych rozmowach. Natomiast zachodnie agencje zawracają uwagę, że ton amerykańskiej administracji wobec Rosji się zmienił. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślał po rozmowie z Siergiejem Ławrowem, że chce współpracować z Rosją, ale musi ona wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich mówiła w audycji Świat w Południe Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja Rex Tillerson Siergiej Ławrow MSZ Donald Trump

Azerbejdżan: rozmowy szefów sztabów Rosji i USA

Szef połączonych sztabów sił USA gen. Joseph Dunford spotka się w czwartek w Azerbejdżanie z szefem sztabu generalnego Rosji gen. Walerijem Gierasimowem - podano w środę w komunikacie. Jednoccześnie szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zaplanowaną ma serię spotkań m.in. z szefem MSZ Niemiec, sekretarzem stanu USA, a następnie z szefową dyplomacji UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Rosja wojsko Rex Tillerson