Polskie Radio
Section05
Shinzo Abe

W Japonii obył się państwowy pogrzeb premiera Shinzo Abe. Polskę reprezentował Henryk Kolwaczyk

W Tokio odbył się państwowy pogrzeb zastrzelonego w lipcu byłego premiera Japonii, Shinzo Abe. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele 218 krajów i terytoriów m.in wicepremier USA Kamala Harris. Polskę reprezentował Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Szczegóły Informacyjnej Agencji Radiowej przybliżyła korespondentka Polskiego Radia w Tokio Dorota Hałasa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia Shinzo Abe pogrzeb Tokio

Zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Szef japońskiej policji podał się do dymisji

Szef japońskiej Narodowej Agencji Policji, która nadzoruje lokalne siły policyjne, podał się do dymisji. Itaru Nakamura wyjaśnił, chce w ten sposób wziąć na siebie odpowiedzialność za lipcowe zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Polityk został zastrzelony, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia zabójstwo zamach śmierć Shinzo Abe

Zamach na Shinzo Abe wstrząsnął Japonią. Tysiące Japończyków żegnają byłego premiera

Japończycy żegnają byłego premiera Shinzo Abe zastrzelonego w ubiegłym tygodniu przez zamachowca. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział najbliższa rodzina polityka oraz obecny premier Fumio Kishida i posłowie. Przed uroczystościami w tokijskiej świątyni Zojoji hołd byłemu premierowi oddały setki Japończyków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Azja Shinzo Abe śmierć zabójstwo

Zabójca byłego premiera Japonii ujawnił swoje motywy. W tle pieniądze i sprawy religijne

Podejrzany o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego, 41-letni Tetsuya Yamagami, wierzył, że Abe promował grupę religijną, która doprowadziła do bankructwa jego matkę. W poniedziałek przewodniczący japońskiej filii Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym, potwierdził członkostwo matki Yamagamiego w organizacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja zamach Shinzo Abe Japonia

Hanna Shen o premierze Japonii Shinzo Abe: pierwszy zrozumiał zagrożenie ze strony Chin

- Shinzo Abe był bardzo ważnym politykiem dla Japonii, prawdopodobnie najważniejszym od końca II wojny światowej. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że był postacią bardzo ważną dla kształtowania polityki bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka "Gazety Polskiej" na Tajwanie. Gościem audycji był również Rafał Tomański (TVP World).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Antoni Opaliński ŚWIAT Japonia Chiny Shinzo Abe USA

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Wielka Brytania Japonia Europa Azja zamach śmierć Boris Johnson Shinzo Abe

"To tragedia dla Japonii i dla wszystkich, którzy go znali". Joe Biden o zabójstwie Shinzo Abe

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest wstrząśnięty zabójstwem byłego premiera Japonii Shinzo Abe. Amerykański przywódca przekazał kondolencje rodzinie zamordowanego i podkreślił, że był on orędownikiem bliskiego sojuszu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią. O szczegółach z Waszyngtonu nasz korespondent Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden Japonia Shinzo Abe Marek Wałkuski

"Był wspaniałym przyjacielem Polski". Prezydent wspomina byłego premiera Japonii

W mieście Nara na zachodzie kraju podczas wiecu przed niedzielnymi wyborami do wyższej izby parlamentu Abe został dwukrotnie trafiony z pistoletu. Zmarł w szpitalu. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że były premier Japonii Shinzo Abe był wielkim przywódcą tego państwa oraz wspaniałym przyjacielem Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Shinzo Abe zamach zabójstwo odeszli 2022 polityka

NASZ WYWIAD Zamach na byłego premiera Japonii. Ekspert PISM: Shinzo Abe traktował nasz region i Polskę jak naturalnych partnerów

- Shinzo Abe traktował nasz region i Polskę jak naturalnych partnerów. Zawsze podkreślał, że w wielu sprawach - mimo, że my jesteśmy na tym teatrze europejskim, a Japonia na azjatyckim - to wiele zagrożeń podobnie interpretujemy - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Japonia zamach Shinzo Abe Azja Chiny Stany Zjednoczone wojna 2022 Rosja ŚWIAT

Dr Olga Barbasiewicz: współczesna Japonia to dziedzictwo premiera Shinzo Abe

Rządy premiera Shinzo Abe postawiły Japonię z powrotem jako równoprawnego partnera Stanów Zjednoczonych. W USA zaczęło się głośno mówić o tym, że Japonia nie jest już tym "młodszym bratem", że (...) USA i Japonia są partnerami i idą ramię w ramię - mówiła w Polskim Radiu 24 japonistka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Barbasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Azja Japonia Shinzo Abe zamach