Polskie Radio
Section05
Słowacja

NASZ WYWIAD Wybory na Słowacji. Polityczna "gra o pełną pulę"

- Dla obozu rządzącego wybory prezydenckie to gra o wszystko. Jego kandydat jest szefem jednej z partii koalicyjnych. Nie będzie utrudniać wprowadzania zmian, do tego może skorzystać z prawa łaski lub do amnestii - wskazał analityk OSW dr Krzysztof Dębiec. Dodał, że sprawy karne toczą się wobec około stu osób związanych z rządzącymi partiami.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory polityka ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD OSW Zuzana Czaputova Robert Fico Czechy

Wybory prezydenckie w Rosji, Scena polityczna na Słowacji

W magazynie Po prostu Wschód rozmawiamy o wyborach prezydenckich bez wyboru, czyli głosowaniu w Rosji. Zajrzymy też na Słowację – polityka Bratysławy jest coraz bardziej zorientowana na Moskwę. Prowadzi to do napięć w stosunkach z innymi krajami, w tym z dotychczasowym najbliższym sojusznikiem, czyli Pragą. Gośćmi Piotra Pogorzelskiego są: Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich i Cezary Paprzycki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Pogorzelski Rosja Słowacja

Słowacka "republika proboszczów" paktowała z diabłem

"Miłość do siebie jest nakazem boskim, a ta miłość do siebie rozkazuje mi, abym odsunął od siebie wszystko, co mi szkodzi, co zagraża mojemu życiu. A że dla Słowaka żydowski żywioł zawsze był zagrożeniem życia, to nie trzeba nikogo przekonywać... " - mówił przywódca Słowacji w latach czterdziestych ks. Józef Tiso.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Czechosłowacja HISTORIA Holokaust II wojna światowa Słowacja