Polskie Radio
Section05
świnie

Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF

Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomogą w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody - komentował słowa ministra w Polskim Radiu 24 senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność", przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń wirus POLSKA rolnictwo świnie Jan Krzysztof Ardanowski

Mimo ASF branża trzody chlewnej na plusie

Na przekór ASF pogłowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło i w końcu ubiegłego roku, według GUS, ukształtowało się na poziomie 11 milionów 900 tysięcy sztuk. Tym samym było największe od 6 lat. W stosunku do roku 2016 wzrost wyniósł ponad 7 procent. Do powiększenia chowu świń zachęcały wyższe ceny żywca. Jak wynika z danych ministerstwo rolnictwa, w ubiegłym roku przeciętna cena skupu trzody chlewnej wyniosła 5 złotych i 20 groszy za kilogram i była prawie o 9 procent wyższa od tej z roku 2016. Widać więc, że mimo trudności branża się rozwija.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski świnie afrykański pomór świń

Obowiązek bioasekuracji - czy nie za wprowadzony za późno?

Od 28 lutego na terenie całego kraju, we wszystkich gospodarstwach hodujących trzodę chlewną obowiązuje przestrzeganie zasad bioasekuracji. Ministerialne rozporządzenie ma uchronić polskich producentów wieprzowiny przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Dają już jednak znać o sobie różnice zdań co do tego, czy rozporządzenia w tej sprawie nie należało wprowadzić wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski afrykański pomór świń świnie rolnictwo