Polskie Radio
Section05
szczepionka

Wiceminister zdrowia: jesteśmy jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na COVID-19

- Kiedy już powstanie bezpieczna szczepionka, najważniejsze będzie, aby Polska była przy stole negocjacyjnym i była krajem, do którego szczepionka trafi w pierwszej kolejności. Negocjacje z firmami farmaceutycznymi prowadzi Unia Europejska. Jesteśmy jednym z liderów tych negocjacji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce wirus Ministerstwo Zdrowia zdrowie szczepionka Janusz Cieszyński Adrian Klarenbach

Przełom w walce z COVID-19? Osocze krwi pomaga w leczeniu ciężko chorych

- Osocze krwi pobrane od osób, które przeszły COVID-19 i wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi, daje dobre wyniki w leczeniu ciężko chorych na COVID-19 pacjentów - wskazuje wstępna analiza wyników badania prowadzonego wśród ponad 300 osób. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Pathology".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 szczepionka pandemia zdrowie choroba wirus

Zaawansowane prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Gen. prof. Grzegorz Gielerak: dane są bardzo obiecujące

- Trzy koncerny na świecie są na bardzo zaawansowanym etapie badań. Z przedstawionych informacji okazało się, że szczepionka firmy Moderna była bezpieczna dla wszystkich testowanych osób, a przede wszystkim dawała wysoką odporność - powiedział gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Michał Rachoń koronawirus Koronawirus w Polsce szczepionka pandemia wirus epidemia choroby zakaźne

Przełom w walce z COVID-19? Znaczne postępy ws. szczepionki z Oksfordu

Brytyjskie media informują, że wstępne testy na ludziach pokazały, iż uczestniczący w nich ochotnicy wykształcili nie jeden, a dwa mechanizmy obronne. - Jeśli to się potwierdzi, będzie to elektryzująca wiadomość - mówi dziennikowi "Times" Daniel Davis, profesor immunologii z uniwersytetu w Manchesterze.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 szczepionka Wielka Brytania Europa Oxford ŚWIAT infografika

100 mln szczepionek na COVID-19 do końca 2020 roku? "Szybka ścieżka" rejestracji dla dwóch firm

Dwie szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez niemiecką firmę biotechnologiczną oraz koncern amerykański w poniedziałek uzyskały w USA status przyśpieszonej rejestracji, nazywanej "szybką ścieżką" - podały firmy w komunikacie. Badania kliniczne muszą jednak potwierdzić, że preparaty są skuteczne i bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone koronawirus szczepienia szczepionka pandemia