Polskie Radio
Section05

TEATR

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3551

Tomek z córką Krysią wybrali się na działkę, żeby porozmawiać jak "ojciec z córką". Niestety mają bardzo przykre zdarzenie. Nie mogą się otrząsnąć. Pomaga im w kłopocie Robert. Kasia, kiedy się o wszystkim dowiaduje, próbuje wesprzeć córkę i męża. Nieoczekiwanie w mieszkaniu Krysi pojawia się Muriel. Ma dość tajemniczy problem i oczekuje porady.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Matysiakowie Rafał Wojasiński Aleksandra Kowalicka Agnieszka Migalska Elizabeth Duda Tomasz Marzecki Grzegorz Kwiecień Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

"Witkacja. Wodewil na krawędzi". Raport z prób w Teatrze Rampa

Ten spektakl to fantazmatyczna wyprawa do świata skandalizującego malarza i pisarza Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyser Cezary Studniak rozlicza się z mitem genialnego artysty z feministycznej perspektywy. Na scenie witkacowskie cienie i lęki, ale to też spektakl drogi z wielką, tragiczną historią w tle.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Baran Stanisław Ignacy Witkiewicz Teatr Rampa Cezary Studniak Marcin Januszkiewicz Dwójka KULTURA

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3317

Akcja dzieje się w domu Jabłońskich. Wójt Orda został odwołany w referendum. Jola i Irena zastawiają się co będzie dalej. Wszyscy czekają na przyjazd Mateusza z pochodzącym z Białorusi nowym pracownikiem Timofiejem. Gdy wreszcie przyjeżdżają, Adam zabiera Timofieja do obory, żeby sprawdzić czy się nada.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Wojciech Chmielewski Elżbieta Gaertner Danuta Stenka Cezary Kwieciński Krzysztof Szczepaniak

Michał Zadara z rekomendacją na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Reżyser Michał Zadara dyrektorem generalnym i artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu, a redaktor, kurator i poeta Marcin Hamkało dyrektorem ds. administracyjnych - to rekomendacje zarządu województwa dolnośląskiego do kierowania Teatrem Polskim we Wrocławiu. Władze chcą wybrać nowe kierownictwo tej sceny w trybie pozakonkursowym.
Zobacz więcej na temat:  Michał Zadara Dwójka Teatr Polski we Wrocławiu Wrocław KULTURA województwo dolnośląskie

"Ślub" Gombrowicza w Teatrze STUDIO i na antenie Trójki

STUDIO teatrgaleria i Polskie Radio zapraszają w poniedziałek 26 maja na kolejną odsłonę cyklu teatralnych słuchowisk na żywo. Tym razem będzie to "Ślub" Witolda Gombrowicza: tekst niepokojący, przewrotny i pełen językowej gry.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Witold Gombrowicz Teatr Polskiego Radia W POLSKIM RADIU Teatr Studio Tadeusz Kabicz STUDIO teatrgaleria dominika biernat Sławomir Orzechowski dominika ostałowska daniel dobosz Rob Wasiewicz paweł smagała Ewelina Żak Trójka Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle. Trzy najciekawsze imprezy towarzyszące

Trwa 45. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym zostanie zaprezentowanych 18 spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i koncerty. Przedstawiamy trzy ścieżki z imprezami towarzyszącymi. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawskie Spotkania Teatralne Warszawa

Mecz Igi Świątek... na deskach teatru. Spektakl "French Open" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

We Wrocławiu szykuje się niecodzienne wydarzenie. Scena teatralna zamieni się w kort tenisowy, a emocje sportowe spotkają się ze sztuką. Majowa premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy to spektakl zatytułowany "French Open" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. To rekonstrukcja meczu pomiędzy Igą Świątek i Naomi Osaką z półfinału Roland-Garros w 2024 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Iga Świątek pantomima

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki kino FILM

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3550

Seweryn Kominek pojawia się pierwszy raz w swoim nowym miejscu pracy, czyli w sklepie ekologicznym Oli i Tadeusza Szymkowskich. Ku zaskoczeniu niewielkiej załogi sklepowej Tadeusz przedstawia Kominka jako nowego swojego współpracownika. Nie za bardzo się ten pomysł podoba Reginie Malinowskiej.  Lusia natomiast, która czuje się od dłuższego czasu przemęczona, korzysta z okazji i prosi o zgodę na wyjazd do sanatorium. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Matysiakowie Cezary Łazarewicz Włodzimierz Press Wacław Szklarski Katarzyna Tatarak Barbara Zielińska Barbara Szyszko Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

"Bohiń". Słuchowisko na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza

"Bohiń” jest próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem, od 1863 roku pogrążonym w milczeniu. Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Tadeusz Konwicki Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Andrzej Brzoska Piotr Moss Anna Dereszowska Piotr Bajtlik Olgierd Łukaszewicz Leon Charewicz Piotr Grabowski Włodzimierz Press Martyna Szymańska Damian Damięcki Michał Mikołajczyk krzysztof stelmaszyk Mariusz Jakus

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3316

Akcja dzieje przed domem weselnym "Sonata". Antoni Magdziarz i Zenek Kafasz mimo niedzieli naprawiają uszkodzona podczas wczorajszego wesela altanę. Zenek bardzo chce zobaczyć film z Ordą i Dorotką. Tymczasem Dorotka pojawia się osobiście, wzywając Zenka by był wcześniej w GOK-u. Przyjeżdżają też Rutka i Praszczałek, którzy mają nowe kłopoty z komornikiem. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marek Ławrynowicz Katarzyna Dąbrowska Artur Barciś Sławomir Pacek

"Próby". Słuchowisko na podstawie tekstów K.I. Gałczyńskiego w adaptacji i reżyserii Macieja Wiktora

Krótkie formy radiowe Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, składające się na słuchowisko "Próby", pierwotnie powstały w 1936 roku dla wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Teraz po raz pierwszy od dziesięcioleci wracają na antenę. Pomimo upływu tylu lat nadal błyszczą absurdalnym dowcipem i można w nich dostrzec źródła między innymi "Powtórki z rozrywki". 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Konstanty Ildefons Gałczyński Maciej Wiktor Maciej Kubera Jacek Chrobak Beata Jankowska Wojciech Chorąży Damian Mirga Wojciech Kalita Andrzej Chudy Maja Kalbarczyk Dominika Łakomska Hanna Turnau Jakub Kordas słuchowisko