Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Rosja utworzy strefę przygraniczną od strony Białorusi

Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia trybu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie trzech obwodów, wydał dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Wchodzi ono w życie 7 lutego. Dokument głosi, że celem jest "stworzenie niezbędnych warunków ochrony granicy państwowej Federacji Rosyjskiej na odcinku rosyjsko-białoruskim".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT

Eskalacja walk na Ukrainie. NATO apeluje do Moskwy

Zaostrzenie walk w Donbasie, ofiarami są też cywile. Awdijiwka jest ostrzeliwana z moździerzy, przerażających rakiet Grad. W mieście, przy kilkunastostopniowym mrozie, odcięciu mediów i dostaw, jest katastrofa humanitarna. Szef NATO wezwał Rosję, by wpłynęła na prorosyjskich separatystów. Unia Europejska będzie rozmawiać o tej sprawie na najbliższej naradzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Donbas Rosja Petro Poroszenko Unia Europejska NATO

"Więcej świata" się przyda! "Trzeba powąchać rzeczywistość"

Zainteresowanie sprawami zagranicznymi jest coraz mniejsze. - Polska zapłaci za to – mówił w Jedynce Jerzy Haszczyński. Sławomir Dębski (PISM) podkreślał, że trzeba wychowywać odbiorców, przyzwyczajać ich do refleksji nad pewnymi problemami. Inaczej zmienimy się w mentalne peryferie, - Będzie nam się wydawać, że nic się nie zmienia i nie będziemy rozumieć świata ani nawet polskiej polityki zagranicznej - ostrzegał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Grzegorz Ślubowski Jerzy Haszczyński Sławomir Dębski