Polskie Radio
Section05

wojsko

TYLKO U NAS KGB uderza w Białorusinów w Polsce. Apelują o pomoc

KGB stworzyło oddział do walki z Białorusinami za granicą, w tym w Polsce. Chce uciszyć wszelki sprzeciw i protest. Wszczęto sprawy karne za udział w manifestacjach za granicą, czyli także w naszym kraju. Białorusini nie poddają się jednak. 23 marca zoganizowali marsz z okazji Dnia Wolności. Apelują do Polaków o solidarność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja broń TYLKO U NAS Białoruś opozycja demokratyczna

POLSKIE RADIO 24 Chcesz być pilotem F-35 albo Apache'a? Armia cię potrzebuje

Ze względu na wdrażanie nowych maszyn - w tym F-35 i Apache'y - Wojsko Polskie poszukuje lotników i techników. - Potrzebujemy dużo i bardzo wysoko wykwalifikowanych kadr. To szansa dla młodego pokolenia, dla adeptów sztuki latania. Dla tych, którzy marzą dziś o lataniu - mówi w Polskim Radiu 24 gen. brygady Sławomir Mąkosa, asystent szefa Sztabu Generalnego ds. lotnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie POLSKA NATO Krzysztof Król służby i bezpieczeństwo

8 prowokacji. Rosyjskie samoloty mają na celu kolejny kraj

Rosyjskie samoloty już osiem razy naruszyły południowokoreańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) bez wymaganej autoryzacji, jak poinformował resort obrony w Seulu. Maszyny zbliżyły się na odległość 20 km do przestrzeni powietrznej Korei Południowej. Jeden z takich incydentów miał miejsce w czasie wizyty rosyjskiego wiceministra w Pjongjangu kilka dni temu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Korea Południowa Korea Północna Rosja wojna na Ukrainie

Wojna pod ziemią. Psy roboty przeciwko chemicznym tunelom

Namierzanie wejść do tuneli podziemnych, a następnie ich oczyszczanie i zabezpieczanie. Wojska USA i Korei Południowej przeprowadziły ćwiczenia z walki w tunelach. Pjongjang zbudował ich tysiące, a w niektórych z nich mogą znajdować się środki masowego rażenia - zarówno nuklearne, jak i chemiczne. Do monitorowania podziemnej infrastruktury armia wykorzystała zaawansowane technologie m.in. psy-roboty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Korea Południowa Korea Północna

Legia Cudzoziemska. Międzynarodowa armia elitarnych najemników

W 1831 roku francuski król Ludwik Filip założył Legię Cudzoziemską, złożoną z zagranicznych wojskowych, głównie szwajcarskich i niemieckich. Jednostki miały służyć poza Francją i brać udział w wojnach w koloniach. - Początkowo było siedem tzw. batalionów, w tym jeden polski złożony przede wszystkim z powstańców listopadowych - podkreśla historyk, Krzysztof Schramm.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Legia Cudzoziemska Francja honor Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Na co wydamy 2 biliony złotych przeznaczone na zbrojenia?

W najnowszym odcinku rozmawiamy o tym, ile w najbliższych latach Polska przeznaczy na kwestie związane z obroną państwa. Na co wydamy te blisko dwa biliony złotych? Czy państwo ma już dokładny plan tych wydatków i czy mamy ludzi, których możemy powołać "pod broń". Zwłaszcza to ostatnie jest potężnym wyzwaniem w obliczu kurczącego się demograficznie polskiego społeczeństwa. Gościem Magdy Biednik i Rafała Hirscha jest Mariusz Ustyjańczuk, Partner, Lider Sektora Obronnego, Deloitte Central Europe
Zobacz więcej na temat:  armia wojna Unia Europejska Magdalena Biednik Rafał Hirsch pobór do wojska​

Jak FSB werbuje do podpaleń? Wykorzystują nawet dzieci

Rosjanie do podpaleń werbują chętnie młode osoby, wabiąc je łatwymi pieniędzmi. - Rosyjskie służby traktują ludzi jak jednorazówki, szantażują nawet dzieci - wynika z ustaleń ukraińskich służb. Działania Rosji są bardzo szeroko zakrojone. Dywersję i sabotaż Rosja przeprowadza także coraz częściej w państwach NATO i stosuje analogiczne sposoby. Żeruje też na przestępcach i osobach uzależnionych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja sabotaż pożar policja straż pożarna GRU służby i bezpieczeństwo Litwa Białoruś Ukraina

Niemcy zmieniają konstytucję. Chcą wydać więcej na zbrojenia

Bundestag zmienił we wtorek konstytucję, umożliwiając przyszłemu rządowi Niemiec nieograniczone zwiększanie deficytu budżetowego w celu sfinansowania wydatków na obronność i pomoc Ukrainie oraz na modernizację infrastruktury kraju. Friedrich Merz, prawdopodobny przyszły kanclerz, znalazł konieczną większość dwóch trzecich także dzięki argumentowi, że to reakcja na wojnę, którą Rosja prowadzi przeciw Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy konstytucja bezpieczeństwo NATO wojna na Ukrainie