Polskie Radio
Section05

wybory

Sytuacja po wyborach w Czechach. Ekspert: Turów to symbol wojny gospodarczej z Polską

- Temat Turowa jest w Czechach bardzo regionalny. Interesuje on w zasadzie tylko mieszkańców sąsiadujących z Polską. Politycy natomiast od czasu do czasu traktowali Turów jako wierzchołek góry lodowej gospodarczej wojny z Polską - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów Czechy pieniądze Trybunał Sprawiedliwości UE ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Wiceszef MSZ o wynikach wyborów w Czechach: w sprawach dot. współpracy możemy być optymistami

- Mamy duże nadzieje na współpracę. Jeżeli zwycięska koalicja SPOLU będzie współtworzyć rząd, to liczymy na współpracę z takim rządem, jeszcze intensywniejszą niż do tej pory - ocenił w niedzielnym wywiadzie dla portalu wPolityce.pl wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując wyniki wyborów w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów Paweł Jabłoński Trójmorze polityka Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka

NASZ WYWIAD Pandora Papers, "ekofanatyzm", wizyta Orbana. Łukasz Ogrodnik (PISM): kampania silnie polaryzowała Czechów

- Ruch Ano jest faworytem wyborów, ale dość niepewnym. Szanse na dojście do władzy ma także opozycja - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik, komentując kampanię wyborczą w Czechach. Wskazał, że w pierwszej połowie roku koalicja Partii Piratów i STAN prowadziła w sondażach, a obecnie notowania partii Andreja Babisza spadają. 
Zobacz więcej na temat:  wiadomości NASZ WYWIAD Czechy Andrej Babisz

Rozmowy koalicyjne w Niemczech. Na świeczniku temat ograniczenia prędkości na autostradach

Sprawa ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach coraz częściej pojawia się na łamach mediów – ostatnio głównie za sprawą polityków i trwających rozmów koalicyjnych. Jak pisze tygodnik "Focus" zwolennicy ograniczenia z SPD, Zieloni i lewica opierają się na argumencie bezpieczeństwa, a przeciwnicy, liberałowie i konserwatyści podkreślają konieczność obrony "indywidualnej wolności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka koalicja Bundestag drogi samochód kierowca bezpieczeństwo na drodze

Wybory w Czechach. Oto programy trzech najważniejszych formacji

W rozpoczynających się w piątek i trwających do soboty wyborach do Izby Poselskiej czeskiego Parlamentu obywatele mają do wyboru listy kandydatów z 22 partii i koalicji. Według sondaży, największym poparciem cieszą się partia Ano premiera Andreja Babisza, centroprawicowa koalicja SPOLU i koalicja Partii Piratów i ruchu STAN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka kampania wyborcza Andrej Babisz wybory parlamentarne

Jaka będzie nowa niemiecka koalicja? Ruszyły rozmowy między SPD, Zielonymi i FDP

Dokładnie tydzień po wyborach do niemieckiego Bundestagu rozpoczęły się rozmowy sondażowe między SPD, Zielonymi i FDP w sprawie sformowania przyszłego rządu. Potem Zieloni i liberałowie zamierzają rozmawiać z chadekami o możliwościach zawarcia tak zwanej "koalicji jamajskiej". Zdaniem mediów, ten drugi scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy CDU polityka Berlin