Kultura

Wojciech Kossak, malarz koni, ułanów i powstań

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 13:20
Był autorem około dwóch tysięcy obrazów o tematyce rodzajowej i batalistycznej, współtwórcą "Panoramy Racławickiej". 70 lat temu, 29 lipca 1942 roku, zmarł Wojciech Kossak.
Obraz Wojciecha Kossaka pt. Autoportret z koniem na polowaniu. 1924. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz Wojciecha Kossaka pt. Autoportret z koniem na polowaniu. 1924. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie Foto: PAP/Reprodukcja

Wojciech Kossak był przedstawicielem nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Olszynka Grochowska", "Śmierć Sowińskiego", "Palenie sztandarów", "Ułańskie zaloty", "Bitwa pod Kircholmem". "Panoramę Racławicką" namalował wspólnie między innymi z Janem Styką, a "Przejście przez Berezynę" z Julianem Fałatem.

Twórczość Wojciecha Kossaka cieszyła się wielką popularnością. Artysta realizował dynamiczne dzieła, znakomicie potrafił uchwycić ruch, dbając o realia historyczne, kostiumowe i wojskowe.

Wojciech
Wojciech Kossak podczas prac nad Panoramą Racławicką; Wikipedia/CC/Ilustracja z książki: Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982

Wojciech Kossak był synem oraz uczniem malarza Juliusza Kossaka, i podobnie jak on, po mistrzowsku malował konie, które pojawiają się na większości jego płócien. Tworzył także sceny rodzajowe i portrety. Zmarł 29 lipca 1942 roku. Pozostawił w fazie szkiców prace nad swoją czwartą panoramą, zatytułowaną "Somosierra".
Tematykę dzieł czerpał najczęściej z historii polskich walk narodowowyzwoleńczych, powstania kościuszkowskiego, wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Odniósł sukces już na początku kariery. Był wziętym malarzem, miał dużą liczbą zamówień. To spowodowało powielanie replik, powierzchowność i manierę, a w konsekwencji osłabienie rozwoju artystycznego malarza.

Kossak odebrał staranne wykształcenie – studiował w Krakowie, Monachium i Paryżu. Podczas pobytu w Berlinie w latach 1895-1902 pracował dla cesarza Wilhelma II. W 1916 roku został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 1913-1916 Wojciech Kossak był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Funkcję tę przyjął ponownie na początku drugiej wojny światowej, licząc na wynegocjowanie z niemieckim okupantem, ochrony dóbr kultury polskiej.

IAR/agkm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Na znikającą wystawę zaprasza Mirosław Bałka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 14:49
Ekspozycję tworzą obrazy, zdjęcia, instalacje wideo. Jest też dzieło, które zniknie. - To papierowe miasteczko rozkładane przez bakterie - opowiada Mirosław Bałka, autor pomysłu "AAAkupunktury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Namaluj Grunwald lepiej od Matejki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 09:00
Czternastu artystów z Polski i zagranicy weźmie udział w plenerze malarskim "Grunwald-art 2012". Impreza rozpoczyna się dziś i potrwa do końca przyszłego tygodnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marzę o tym, żeby to, co robię stało się nieśmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 14:00
Jego prace wiszą w renomowanych galeriach i muzeach świata. Jednak bardziej wzrusza go to, że ktoś powiesił jego plakat w salonie fryzjerskim. Rafał Olbiński zawitał do Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginione płótno Klimta "znalazło się w garażu"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 12:12
Chodzi o wczesny obraz symbolistycznego malarza Gustava Klimta, przedstawiający cheruba dmącego w trąbę. Eksperci rozpoczęli spór o jego autentyczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Testament Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 07:00
Król Stanisław August Poniatowski, wzorem władców Europy, zatrudniał znakomitych malarzy. Sztuka była ważnym elementem, propagandy państwowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskano obraz Matisse'a. Jest wart 3 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 07:01
Sukcesem zakończyła się tajna operacja agentów FBI na Florydzie. Odzyskali skradzione 10 lat temu dzieło "Odaliska w czerwonych szarawarach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albrecht Dürer: miał się za Zbawiciela?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
- Postać patrzy wprost na widza; to rzadkie w portretach malarzy - mówi historyk sztuki, Grażyna Bastek. Przyjrzeliśmy się autoportretom niemieckiego geniusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autoportret Dürera

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 11:14
Słynny niemiecki malarz stworzył wiele autoportretów. Jeden z nich jest jednak wyjątkowy...
rozwiń zwiń