Historia

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 05:45
1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Kładka w getcie warszawskim nad ulicą Chłodną odtworzona w filmie Pianista. 1942 rok.
Kładka w getcie warszawskim nad ulicą Chłodną odtworzona w filmie "Pianista". 1942 rok.Foto: NAC/autor nieznany

Allan Starski skończył wystawiennictwo na Wydziale Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w czasie, kiedy nie było jeszcze Wydziału Scenografii. Dopiero po studiach uświadomił sobie, że tak naprawdę chce pracować w filmie.

- Moja miłość do kina zaczęła się bardzo dawno - wspominał Allan Starski w audycji Joanny Sławińskiej w Polskim Radiu. - Pochodzę z rodziny filmowej. Filmem, który naprawdę mnie poruszył i przekonał do tego, że chciałbym w tym zawodzie dalej pracować, był "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy - opowiadał scenograf.


Posłuchaj

13:05 kultura w radiowej Jedynce 5.08.2014.mp3 "Rozmowa z Allanem Starskim". Audycja Joanny Sławińskiej z cyklu "Kultura w radiowej Jedynce". (PR, 5.08.2014)

 
Przygoda z Wajdą

Współpraca Allana Starskiego właśnie z Andrzejem Wajdą rozpoczęła się od filmu "Smuga cienia" zrealizowanego w 1976 roku. Była to adaptacja prozy Josepha Conrada, do której konieczne okazało się zbudowanie wnętrza statku. Za tym filmem poszły kolejne wspólne produkcje z Wajdą - w sumie było ich 11.

O doskonałych efektach pracy scenografa można mówić także w przypadku filmu "Człowiek z marmuru" (1976), ponieważ tak realistyczne są sceny układania cegieł i budowania domów. W rzeczywistości film również wymagał zbudowania scenografii, nie powstał w naturalnych plenerach.

- Nowa Huta w filmie "Człowiek z marmuru" to dekoracja, którą trzeba było zbudować od podstaw - opowiadał Allan Starski w Polskim Radiu. - Kiedy kręciliśmy, królowała wielka płyta i w ogóle nie było budynków budowanych z czerwonej cegły. Dlatego trzeba było Nową Hutę budować od początku - dodawał.

Kolejnymi filmami (wspólnie z Wajdą) były realizowane niemal jeden po drugim: "Bez znieczulenia" (1978), "Dyrygent" (1979), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981), "Danton" (1982), "Biesy", (1988), "Korczak" (1990), "Pierścionek z orłem w koronie" (1992), "Wielki tydzień" (1995) i pewnie najmniej udany "Pan Tadeusz" (1999).

Za "Panny z Wilka" Starski został wyróżniony Brązowymi Lwami na festiwalu w Gdańsku.

Wojenny Kraków

Starski pracował także z wieloma innymi polskimi reżyserami, między innymi: Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland ("Europa, Europa"), Tadeuszem Konwickim ("Lawa"), czy Władysławem Pasikowskim ("Pokłosie").

Szczególnie ważne w jego karierze były jednak dwa filmy realizowane w Polsce, ale będące produkcjami zagranicznymi: "Lista Schindlera" Stevena Spielberga oraz "Pianista" Romana Polańskiego.

W 1993 roku powstał w Krakowie amerykański film wojenny oparty na prawdziwej historii Oskara Schindlera, właściciela fabryki garnków, który wykupywał Żydów, ratując ich od zagłady w obozie. Przejmujące obrazy mogły zostać odtworzone tylko i wyłącznie dzięki ogromnej pracy Allana Starskiego, który zbudował sugestywny świat czasów wojny.

- Steven Spielberg w "Liście Schindlera" dawał mi olbrzymią wolność artystyczną, ponieważ wiedział, jakiej dekoracji historycznej potrzebuje, ale w detalach zdawał się na mnie, moją wiedzę i doświadczenie - mówił Allan Starski w Polskim Radiu.

Wielki wysiłek i talent zostały nagrodzone Oscarem.

Wojenna Warszawa

Po "Liście Schindlera" podobne wyzwanie przyszło w 2002 roku podczas pracy nad filmem Romana Polańskiego "Pianista". Tutaj Starski miał za zadanie stworzyć rzecz bardzo trudną: zrujnowaną Warszawę, getto i jego ruiny. Zdjęcia kręcono w Niemczech w scenografii zbudowanej w studiu filmowym i w koszarach poradzieckich, a także w Warszawie na Pradze. Scenografia została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową (Orłem) oraz Cesarem.
Kolejny raz Starski pracował z Polańskim przy filmie "Oliver Twist" w 2005 roku.

Warsztat scenografa

W pracy Starskiego zwraca uwagę niezwykła szczegółowość - wielkie światy, które tak umiejętnie buduje, składają się z mnóstwa drobnych i bardzo dopracowanych elementów. Tworzą one jednak zwartą i konsekwentną całość a nie tylko zbiór rekwizytów.

- Scenografia jest kopią otaczającej nas rzeczywistości - mówił o swojej pracy Allan Starski w audycji Polskiego Radia. - Scenografia to bardzo mocna więź między kreacją artystyczną a umiejętnościami rzemieślniczymi. Scenograf musi połączyć umiejętność kreowania i przekonywania reżysera do swoich pomysłów z umiejętnością egzekwowania tych pomysłów, bo to scenograf jest pierwszą osobą, która przenosi w świat realny - tłumaczył.


Posłuchaj

01:55 Stacja Kultra 6.12.2013 starski.mp3 Allan Starski opowiada o książce "Scenografia". "Allan Starski" Audycja z cyklu "Stacja Kultura". (PR, 6.12.2013)

 
az

Czytaj także

Literacki i filmowy powrót pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 17:40
Reportaż o Władysławie Szpilmanie i jego "Pianiście"
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powrót pianisty"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2002 20:10
Film Romana Polańskiego "Pianista" powstał w scenerii wskrzeszonej po upływie ponad pół wieku. Trafia do polskich widzów w sławie Złotej Palmy z Cannes, przypominając tragedię ludzi warszawskiego Getta, zamkniętą w jednostkowym losie Pianisty - Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Allan Starski: komputer nie zastąpi talentu scenografa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:00
Dobry scenograf musi być kreatywnym twórcą i sprawnym rzemieślnikiem, bo to on musi przełożyć na język filmu wizję reżysera i operatora - twierdzi Allan Starski. Laureat Oscara i współpracownik wybitnych filmowców wydał właśnie książkę "Scenografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Allan Starski i scenografie, które wprawiły w zdumienie Anglików

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 04:20
Allan Starski, wybitny polski scenograf, który jest laureatem m.in. Oscara za film "Lista Schindlera", przybył na 8. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym, by spotkać się z publicznością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Allan Starski: mojego zawodu nie można się nauczyć na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:20
Za scenografię do filmu "Lista Schindlera" Allan Starski otrzymał Oscara. Pracował z największymi twórcami kina, sam najbardziej ceni z nich Andrzeja Wajdę. Młodym scenografom poleca, by skończyli dobre uczelnie, bo w tej dziedzinie wiedza jest podstawą pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wilkołak" Adriana Panka w konkursie głównym festiwalu OFF Camera w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 11:05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie z polskim akcentem. Wśród filmowych propozycji, do konkursu głównego wytypowano film w reżyserii Adriana Panka pt: "Wilkołak". Festiwal rozpocznie się 26 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lista Schindlera". Polski film Stevena Spielberga

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 05:38
30 listopada 1993 roku odbyła się premiera filmu "Lista Schindlera". Jest to film szczególny nie tylko dla Żydów czy Niemców, ale także dla Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaklęte rewiry". Film o poszukiwaniu godności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 05:40
27 listopada 1975 roku odbyła się premiera filmu Janusza Majewskiego "Zaklęte rewiry". To historia o młodych kelnerach wspinających się po szczeblach kariery w eleganckiej restauracji, a w głębszej warstwie – o łamaniu i wykorzystywaniu młodszych i słabszych.
rozwiń zwiń